Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Εικόνα
12:55 | 07/08/2018

Ακόμη μία επιτυχία κατέγραψε ο Απόστολος Χρήστου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης της Γλασκόβης.

Μετά το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο, αλλά και τη συμμετοχή του στον τελικό των 50μ. του ίδιου στιλ, ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού πέρασε και στα ημιτελικά των 200μ. ύπτιο, καθώς κατέλαβε την 11η θέση των προκριματικών με 1:59.30.

Ο 22χρονος κολυμβητής θα αγωνιστεί στις 19:01 στον ημιτελικό και θα κυνηγήσει μία ακόμη καλύτερη επίδοση, που είναι εφικτό να του χαρίσει θέση σε άλλον έναν τελικό.

Στο ίδιο αγώνισμα, ο Νίκος Σοφανίδης κατετάγη 28ος με 2:03.21 και ο Γιώργος Σπανουδάκης 29ος με 2:03.69. Η μεγάλη έκπληξη των προκριματικών ήταν ο αποκλεισμός του θριαμβευτή των 50μ. και 100μ., Κλιμέντ Κολεσνίκοφ, ο οποίος έμεινε τρίτος στην... εσωτερική κατάταξη των Ρώσων, πίσω από τον Εβγκένι Ρίλοφ (ταχύτερος όλων με 1:56.67) και τον Γκριγκόρι Ταρασέβιτς, κι έτσι δεν κατάφερε να προκριθεί, παρότι στο σύνολο ήταν τρίτος!

Στα 200μ. μικτή ατομική γυναικών, η Νικόλ Παυλοπούλου κατετάγη 22η με 2:17.27 και αποκλείστηκε, ενώ προκρίθηκε (λόγω υπεράριθμων αθλητριών από Βρετανία, Ουγγαρία και Ιταλία) η 21η, η Τσέχα Κριστίνα Χόρσκα, με 2:16.50. Η 17χρονη αθλήτρια του Ωκεανού είναι πρώτη αναπληρωματική και ενδέχεται να βρεθεί στα ημιτελικά αν υπάρξει κάποια απόσυρση (έχει προκριθεί η Ρωσίδα Γιούλια Εφίμοβα, η οποία το απόγευμα μετέχει στον τελικό των 200μ. πρόσθιο). Η τετράκις κάτοχος του τίτλου, Κατίνκα Χόζου από την Ουγγαρία, πέτυχε την καλύτερη επίδοση με 2:11.09.