Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Εικόνα
10:44 | 28/04/2021

Νέα μεγάλη επιτυχία για την ελληνική Πάλη. Ο Γιάννης Καργιωτάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 130κ. στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Πάλης υποταγής που διεξάγεται στην Πολωνία

Ο Ελληνας πρωταθλητής ξεκίνησε εντυπωσιακά τη διοργάνωση και στα προημιτελικά νίκησε με 5-0 τον Ισπανό Χερέιδα . Στον ημιτελικό ο Ελληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε νέα μεγάλη εμφάνιση και επικράτησε με 7-0 του Σέρβου Πέτκοβιτς, εξασφαλίζοντας τη θέση στον τελικό.

Στο μεγάλο τελικό ο Καργιωτάκης έχασε με 6-2 από το Ρώσο Γκουσέινοφ και φόρεσε το ασημένιο μετάλλιο στο στήθος, που αναμφίβολα αποτελεί πολύ μεγάλη επιτυχία.

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές ο Γιώργος Δραμήτινος ηττήθηκε στον προκριματικό γύρο των 100κ. Τέλος στα 84κ. ο Κώστας Χιουτάκος έχασε από τον Πολωνό Κούμπιτ στη φάση των «16» κι αποκλείστηκε