Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Εικόνα
12:43 | 09/08/2018

Εκτός τελικού στα 4Χ100μ. μικτή ομαδική ανδρών έμεινε η εθνική ομάδα, κατά την τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης της Γλασκόβης. Η ελληνική ομάδα παρατάχθηκε χωρίς τον Κριστιάν Γκολομέεβ, ο οποίος κρίθηκε σκόπιμο να μην επιβαρυνθεί ενόψει του μεγάλο απουγευματινού τελικού στα 50μ. ελεύθερο. Τη θέση του στο ελεύθερο πήρε ο Οδυσσέας Μελαδίνης, ενώ κολύμπησαν επίσης οι Απόστολος Χρήστου (ύπτιο), Γιάννης Καρπουζλής (πρόσθιο) και Ανδρέας Βαζαίος (πεταλούδα), οι οποίοι σημείωσαν χρόνο 3:38.10 και κατετάγησαν 10οι μεταξύ 20 χωρών.

[custom:google-ads]

Ο Απόστολος Παπαστάμος έκανε αξιόλογη προσπάθεια στα 400μ. μικτή ατομική, όπου κατετάγη 16ος με 4:20.43. Αν κατάφερνε να πλησιάσει το ρεκόρ του (4:17.44) θα μπορούσε να διεκδικήσει θέση στον τελικό, αφού η οκτάδα έκλεισε στο 4:17.77, αλλά δεν ήταν αυτό το ζητούμενο για τον 17χρονο Χανιώτη πρωταθλητή, για τον οποίο έτσι κι αλλιώς το Ευρωπαϊκό της Γλασκόβης δεν ήταν ο βασικός στόχος για τη φετινή χρονιά. Ταχύτερος των προκριματικών με 4:14.18 ήταν ο Ούγγρος Νταβίντ Βεράζτο, ο οποίος το απόγευμα θα διεκδικήσει τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο του στο αγώνισμα.

Το 34ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης ολοκληρώνεται το απόγευμα με εννέα τελικούς, με ελληνική συμμετοχή στα δύο πρώτα αγωνίσματα του προγράμματος. Στις 18:45 η Άννα Ντουντουνάκη κολυμπάει στα 50μ. πεταλούδα, με στόχο να βελτιώσει ακόμη περισσότερο το πανελλήνιο ρεκόρ (26.22) που πέτυχε στον χθεσινό ημιτελικό, ενώ πέντε λεπτά αργότερα (18:50), ο Κριστιάν Γκολομέβ θα δώσει τη μεγάλη του μάχη στα 50μ. ελεύθερο, με την προσδοκία να “ σπάσει” την κακοδαιμονία της τέταρτης θέσης και να ανέβει επιτέλους στο βάθρο των νικητών. Ο πρωταθλητής του Εθνικού πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ στον χθεσινό ημιτελικό με 21.52 και πέρασε με την τέταρτη επίδοση. Αδιαφιλονίκητο φαβορί είναι ο Βρετανός Μπεν Πράουντ, που έκανε 21.11 χθες, και ο Έλληνας κολυμβητής κυνηγάει τον Ιταλό Αντρέα Βεργκάνι (21.37) και τον Ρώσο Βλάντιμιρ Μορόζοφ (21.44).