Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Εικόνα
08:29 | 04/10/2021
Τρίτοι Παγκόσμιοι πρωταθλητές στην κλάση Tornado αναδείχθηκαν οι Υπ/κας Αιδινίδης Περικλής και Υ/Β Μάυρος Νικόλαος, στη διοργάνωση που ολοκληρώθηκε στην Θεσσαλονίκη στις 3 Οκτωβρίου.

Οι αθλητές της Υπηρεσίας Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν για πρώτη φορά μαζί σε τόσο μεγάλη διοργάνωση, το ελληνικό δίδυμο ανέβηκε στο σκαλί του βάθρου, με τον Αιδινίδη να πανηγυρίζει για πρώτη φορά μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Στη μοναδική κούρσα που έγινε την τελευταία ημέρα των αγώνων λόγω κακών συνθηκών ανέμου, οι δύο ιστιοπλόοι τερμάτισαν στην 6η θέση συμπληρώνοντας συνολικά 19 βαθμούς ποινής σε 7 κούρσες και πήραν το χάλκινο μετάλλιο.

Είναι η δεύτερη κατά σειρά μεγάλη επιτυχία τους μέσα σε διάστημα ενός μήνα καθώς πριν λίγο καιρό στην Γερμανία στέφθηκαν και ασημένιοι πρωταθλητές Ευρώπης.