Δορυφορική κεραία σε ταράτσα

9 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 7 μήνες 2 εβδομάδες
Elite Member
Εγγραφή από: 21/08/2011 - 17:04
Δημοσιεύσεις: 7
Βαθμοί: 60
Δορυφορική κεραία σε ταράτσα

Καλησπέρα σας, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάτι σχετικό με την εγκατάσταση δορυφορικών κεραιών στις ταράτσες πολυκατοικιών? πχ αν πρέπει να υπάρχει σύμφωνη γνώμη της πλειοψηφίας των ενοίκων ή απατείται σύμφωνη γνώμη του συνόλου των ενοίκων? Στην εν λόγω πολυκατοικία δεν υπάρχει καταστατικό ή κανονισμός για να αναφέρεται κάτι σχετικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 2 ημέρες 5 ώρες
Hero
Εγγραφή από: 23/11/2012 - 01:18
Δημοσιεύσεις: 1
Βαθμοί: 123
Δες  στο νέο οικοδομικό

Δες  στο νέο οικοδομικό κανονισμό Ν. 4067/2012 στο άρθρο 19 «Κατασκευές πάνω από το κτίριο» όπως παράγραφοι αυτού  αντικαταστάθηκαν με το άρθρο 20 παρ.31 του Ν. 4258/2014 και με το άρθρο 7  παρ. 23&24 του Ν.  4315/2014 και θα σχηματίσεις μια άποψη για τις κατασκευές που επιτρέπονται στις ταράτσες των κτιρίων.

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 3 ημέρες 9 ώρες
Hero
Εγγραφή από: 29/06/2016 - 18:15
Δημοσιεύσεις: 4
Βαθμοί: 404
σχετικος και ο ΚΤΙΡΙΟδομικος

σχετικος και ο ΚΤΙΡΙΟδομικος κανονισμος
εμφαση στο αρθρο 30 οπως εχει τροποποιηθει
http://www.elinyae.gr/el/keywords.jsp?keyword=469
 
οσον αφορα τον κανονισμο πολυκατοικιας η το καταστατικο αν αυτοι λοιπουν τοτε εχουν εφαρμογη οι οροι της ''πραξης συστασης ιδιοκτησιας'' οπου προβλεπονται μεταξυ αλλων τα θεματα των ''κοινοκτητων'' και ''κοινοχρηστων'' χωρων.
 
οι ιδιοκτητες μπορουν με ομοφωνη αποφαση (καταγραφεται σε συμβολαιογραφικο εγγραφο και μεταγραφεται) να παραχωρησουν τα δικαιωματα χρησης επι των ''κοινοχρηστων''.
 
Μπορουν πχ να παραχωρησουν σε εναν μονο απο τους ιδιοκτητες το δικαιωμα ''αποκληστικης'' χρησης των κοινοχρηστων.
 

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 7 μήνες 2 εβδομάδες
Elite Member
Εγγραφή από: 21/08/2011 - 17:04
Δημοσιεύσεις: 7
Βαθμοί: 60
Πολύ χρήσιμες οι νομοθεσίες

Πολύ χρήσιμες οι νομοθεσίες που μου παραθέσατε όμως στην περίπτωση μου το πρόβλημα το έχει ένας από τους 5 ενποίκους μιας πολυκατοικίας. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να τοποθετήσει κάποιος το πιάτο του στην ταράτσα παρόλο που διαφωνεί έστω κι ένας ή πρέπει να συμφωνούν άπαντες?

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 3 ημέρες 9 ώρες
Hero
Εγγραφή από: 29/06/2016 - 18:15
Δημοσιεύσεις: 4
Βαθμοί: 404
(ΑΠ 1493/2001, ΑΠ 689/1997

(ΑΠ 1493/2001, ΑΠ 689/1997 ΕφΑθ 3236/2004)
από τις διατάξεις του άρθρου 4 παρ. 1 και 2 του ν. 3741/1929 προκύπτει ότι, αν δεν υπάρχει κανονισμός, που να ρυθμίζει τις σχέσεις των συνιδιοκτητών, η διοίκηση και διαχείριση της κοινωνίας ανήκει σε όλους από κοινού τους συνιδιοκτήτες (παμψηφία) και δεν εφαρμόζεται το άρθρο 789 εδ. α` του ΑΚ, που ορίζει ότι η διοίκηση και εκμετάλλευση του κοινού μπορεί να γίνει από την πλειοψηφία, καθόσον στην περίπτωση αυτή οι διατάξεις του ν. 3741/1929 υπερισχύουν ως ειδικότερες των διατάξεων των άρθρων 785 επ. του ΑΚ, οι οποίες μόνον επικουρικώς μπορεί να τύχουν εφαρμογής
στην περίπτωση της οροφοκτησίας .
 
ακομα και μια απλη εναποθεση αντικειμενων για χρονο περαν του ''συντομου'' μπορει να θεωρηθει προσβολη των δικαιωματων της κοινης χρησης
μονιμη τοποθετηση αντικειμενων μπορει να στοιχειοθετησει και το ποινικο αδικημα της φθορας ξενης ιδιοκτησιας

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 7 μήνες 2 εβδομάδες
Elite Member
Εγγραφή από: 21/08/2011 - 17:04
Δημοσιεύσεις: 7
Βαθμοί: 60
Ευχαριστώ πολύ spirosgiapros

Ευχαριστώ πολύ spirosgiapros

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 9 μήνες 2 εβδομάδες
Member
Εγγραφή από: 12/03/2013 - 11:37
Δημοσιεύσεις: 0
Βαθμοί: 2
Μόνο για το καθ υψος της

Μόνο για το καθ υψος της κεραίας υπάρχει θέμα. Για τα υπολοιπα αστους να λένε.
Άρθρο 5Α του συντάγματος: πρόσβαση στην ενημέρωση και συναφή, νέος οικοδομικός κανονισμός και τέλος

Σύμφωνα με το N.2801/2000 οι Κατασκευές κεραιών, οι οποίες εξαιρούνται από την υποχρέωση έκδοσης άδειας από την ΕΕΤΤ είναι οι ακόλουθες:

* Κατασκευές κεραιών Ενόπλων Δυνάμεων, Σωμάτων Ασφαλείας και Λιμενικού Σώματος.
* Κατασκευές κεραιών Υπουργείων, πρεσβειών, διπλωματικών αποστολών και ραδιοερασιτεχνών.
* Κατασκευές κεραιών που χρησιμοποιούνται από την Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας (ΥΠΑ).
* Κατασκευές κεραιών Σταθμών βάσης ειδικών ραδιοδικτύων, εφόσον πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις που ορίζονται στο Ν. 2801/2000.
* Κατασκευές κεραιών Σταθμών βάσης CB εφόσον πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις που ορίζονται στο Ν. 2801/2000
* Κατασκευές μικρών κεραιών που προορίζονται για χρήση εντός κτιρίων (πχ Wi Fi εντός κτιρίων).
* Κατασκευές μικρών κεραιών που προορίζονται για χρήση μεταφοράς δεδομένων τοπικής εμβέλειας π.χ. εντός βιομηχανικών εγκαταστάσεων, γηπέδων, συγκροτημάτων κτιρίων κτλ.
* Κατασκευές κεραιών μόνο λήψης εκπομπών που προορίζονται για το ευρύ κοινό (π.χ. κεραίες λήψης NOVA).... συναδελφε αυτά από εμένα που έχω τρία πιάτα στην ταράτσα μου

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 4 εβδομάδες 4 ώρες
Review Team
Εγγραφή από: 18/01/2012 - 12:58
Δημοσιεύσεις: 0
Βαθμοί: 83
σωστός ο @athmich . εγώ έχω 5

σωστός ο @athmich . εγώ έχω 5 κάτοπτρα!!!! και ως δορυφοριομανής το έχω ψάξει όσο τίποτα άλλο. Δεν ισχύουν λοιπές περιπτώσεις καταστατικού. Σχετικές διευκρινήσεις μπορείς να αναζητήσεις και στην ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπ/νιών και Ταχυδρομίων), #http://www.eett.gr#

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 3 ημέρες 9 ώρες
Hero
Εγγραφή από: 29/06/2016 - 18:15
Δημοσιεύσεις: 4
Βαθμοί: 404
Καλημέρα

Καλημέρα
Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης και επειδή το τι συνηθίζεται ( 5 κάτοπτρα) δεν σημαίνει οτι προβλέπεται κιόλας ( άρθρο 30 παρ 3.1.1 κτιριοδομικου κανονισμου) μπορεί κάποιος να παραθέσει την νομοθεσία βάση της οποίας μπορεί ο οποιοσδήποτε ένοικος/συνιδιοκτητης να ανέβει στην ταράτσα και να βάζει οσα κατοπτρα θελει χωρις προβλεψη καταστατικου ή χωρις ομοφωνη εγκριση ιδιοκτητων ?

Σε σύνδεση τώρα

Είναι εδώ αυτή τη στιγμή 0 χρήστες.