Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by katerina1990 on Παρ, 03/06/2015 - 07:56

 

Καλημέρα συνάδελφοι. Παράκληση θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος για την νομοθεσία που προβλέπει τι γινεται με τις άδειες ανατροφής τέκνου.  Πότε την δικαιούτε άνδρας συνάδελφος και σε περίπτωση που το παιδί του είναι γεννημένο πριν από το νέο νόμο τι δικαιούται. 

Επίσης γνωρίζεται τι γίνεται σε περίπτωση διακοπής της άδειας μπορεί να παρεί το υπόλοιπο της αργότερα?

Τι γίνται σε περιπτωση που και οι δύο γονείς είναι συνέδελφοι? τι δικαιούται ο καθένας.

Και τέλος εαν η συζηγος δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα και δεν πάρει καθόλου άδεια αλλα δουλέψει μόνο το μειωμένο ωράριο τι δικαιούτε  ο πατέρας να λάβει.

Ελπίζω να μην μου προκύψουν και άλλες ερωτησεις απλα είναι νεα γραμματεας και με ρωτανε συνεχως και δν εχω καταλάβει και πολλα πράγματα για να τους βοηθήσω. 

Greek

Υποβλήθηκε από BabisTsig. Ημερομηνία: Δευ, 03/16/2015 - 20:03 Μόνιμος σύνδεσμος

<p><span style="font-size:14px;">Θερμή παράκληση,</span></p>
<p><span style="font-size:14px;">&nbsp;σε συνέχεια του θέματος "ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΤΕΚΝΟΥ" που άνοιξε η katerina1990, θα επιθυμούσα αν είναι εφικτό έναν πλήρη οδηγό,&nbsp; βήμα βήμα των ενεργειών που πρέπει να κάνει η κυοφορούσα&nbsp; μέχρι να γίνει 1ος έτους το παιδί (Ποιές Άδειες δικαιούται&nbsp; βάση Π.Δ., Νόμων και Κανονιστικών Διατάξεων). </span></p>

Υποβλήθηκε από katerina1990. Ημερομηνία: Κυρ, 05/24/2015 - 20:42 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>BabisTsig ξερω οτι δικαιουται ολες τις αδειες του ετους αλλα πρεπει να εργαστει εστω και μια ημερα μετα την αδεια λοχειας. Αυτο το γνωριζω εμπειρικα και εγω ακομη ψαχνομαι για ΠΔ και Διαταξεις γιατι γινεται χαμος ειναι παρα πολλα. Εχω μιλησει πολλες φορες με αρχηγειο γι αυτο το θεμα αλλα ειναι μπερδεμα. Εσυ τι ακριβως θελεις να μαθεις?</p>

Υποβλήθηκε από ΕΥΓΕΝΙΑ. Ημερομηνία: Σάβ, 06/06/2015 - 22:30 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Καλησπέρα. οταν και οι δυο ειναι αστυνομικοι μπορουν να παρουν ή αδεια ανατροφης ή μειωμένο ωράριο. η άδεια ανατροφης αν διακοπει δεν συνεχζεται, την χανεις. μπορουν όμως οι συζυγοι με δηλωσεις στην υπηρεσία τους να παρουν και οι δυο ένα απο τα παραπανω οριζοντας ακριβως τα χρονικα διαστηματα, τα οποια θα ειναι συνεχεια το ένα του άλλου. Άδεια αναστροφης μπορείς να παρεις μέχρι το παιδι σου να συμπληρώσει τα τέσσερα έτη. Συγκεκριμένα όταν το παιδί γίνει τεσσάρων ετων και έχεις ακομα υπολοιπους μήνες ανατροφής την χάνεις. Επίσης η μητέρα μπορει να πάρει τις άδειες του έτους (εφόσον τις δικαιούται) μετά την λοχεία και πριν την ανατροφή. ελπιζω να βοηθησα</p>

Υποβλήθηκε από tourlas2006. Ημερομηνία: Κυρ, 06/07/2015 - 13:34 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>ΟΤΑΝ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ,ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ( 6 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ) ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ? ΕΑΝ ΝΑΙ &nbsp;, ΜΠΟΡΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ή ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ?</p>

Policenet.gr © | 2024 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis