Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by Whisper on Παρ, 03/06/2015 - 10:52
Προβλέπεται κάπου για τον μάρτυρα, ο οποίος εξετάζεται τόσο στα πλαίσια προανάκρισης αλλά όσο και στα πλαίσια προκαταρτκικής εξέτασης, να λάβει αντίγραφο της κατάθεσής του; Αν προβλέπεται, ποιος χρεώνεται των εξόδων των αντιγράφων και τι χαρτόσημο θα επικολληθεί επί αυτών; Σημειωτέον, δε μιλάμε για κάποιο διάδικο και δεν έχει δηλωθεί εκ μέρους του παράσταση πολιτικής αγωγής. Ούτε φυσικά πρόκειτα για τον "ύποπτο" της προκαταρκτικής εξέτασης, ο οποίος σύμφωνα με το άρ. 31 παρ. 2 Κ.Π.Δ. εξετάζεται χωρίς όρκο και έχει όλα τα δικαιώματα του κατηγορουμένου.
Greek

Υποβλήθηκε από chkou. Ημερομηνία: Σάβ, 03/07/2015 - 12:08 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Μόνο οι διάδικοι έχουν δικαιώματα στην ποινική διαδικασία. Ο μάρτυρας δεν έχει δικαίωμα να λάβει αντίγραφα της κατάθεσης του, πόσο μάλλον και άλλων εγγράφων της ανάκρισης. Ακόμα και αν δηλώσει πολιτική αγωγή αντίγραφα της δικογραφίας πρέπει να λάβει μόλις κληθεί ο κατηγορούμενος να απολογηθεί. Είναι πολύ σημαντικό αυτό, διότι αν λάβει αντίγραφα νωρίτερα προκαλείται κίνδυνος ακυρότητας της διαδικασίας. Επίσης αντίγραφα της δικογραφίας λαμβάνονται ύστερα από αίτηση των διαδίκων και με δική τους δαπάνα. Δεν έχω βρεί κάπου να προβλέπεται ποιό είναι το ποσό για κάθε αντίγραφο. Μία τακτική που χρησιμοποιώ εγώ είναι να βάζω ένσημα των 0,15 ΕΛ.ΑΣ σε κάθε σελίδα, αλλά δεν προβλέπεται από κάποια διάταξη.</p>

Υποβλήθηκε από Whisper. Ημερομηνία: Σάβ, 03/07/2015 - 13:22 Μόνιμος σύνδεσμος

<p><a about="/users/chkou" class="username" datatype="" href="http://policenet.gr/users/chkou&quot; property="foaf:name" style="border: 0px; margin: 0px; padding: 0px; color: rgb(2, 89, 124); font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px; line-height: 12px; background-color: rgb(231, 242, 249);" title="Προβολή προσωπικού προφίλ." typeof="sioc:UserAccount" xml:lang="">chkou</a><span style="font-size:16px;">&nbsp;σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Παρόλα αυτά, έχω δύο δικογραφίες στις οποίες κάποιος έχει υποβάλλει μυνητήρια αναφορά στην Εισαγγελία και στο σώμα αυτής αναγράφεται χειρόγραφα ότι ο εν λόγω αιτήθηκε αντίγραφο της παρούσας το οποίο και του χορηγήθηκε με σφραγίδες και τα συναφή της Ε.Π.Α.&nbsp;</span></p>
<p><span style="font-size:16px;">Αυτό είναι που με μπερδεύει. Άλλο προβέπεται για τους προανακριτικούς υπαλλήλους και άλλο προβλέπεται για την Εισαγγελία;</span></p>
<p><span style="font-size:16px;">Όσον αφορά στα χαρτόσημα, εγώ βάζω 44 λεπτών σε κάθε έγγραφο και όχι σε καθε φύλλο. Παρόλα αυτά παντως δε νομίζω ότι και αυτό ειναι το σωστό και κάπου έχω ακούσει για χαρτόσημα των 35 λεπτών ΕΛ.ΑΣ. τα οποία μπαίνουν μόνο σε αντίγραφα δικογραφιών.</span></p>

Υποβλήθηκε από chkou. Ημερομηνία: Κυρ, 03/08/2015 - 00:29 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Δεν ξέρεις αν αργότερα στην εισαγγελία δήλωσε παράσταση πολιτικής αγωγής. Γνώμη μου όμως είναι να μην δώσεις, γιατί η ενέργεια ενός αστυνομικού ανακριτικού υπαλλήλου είναι πάντα ελεγκτέα, αν κατάλαβες τι εννοώ. Αν ακολουθούμε πιστά τον Κ.Π.Δ. κανείς δεν θα μας πεί ότι δεν ενεργήσαμε σωστά. Τώρα αν προκύψει το οποίοδήποτε πρόβλημα και ο μάρτυρας επιμένει να λάβει αντίγραφα, μιλάς σε κάθε περίπτωση με τον εισαγγελέα, προκειμένου να διατάξει σχετικά.Μην ξεχνάς ότι προιστάμενος της προανάκρισης είναι αυτός.&nbsp;</p>

Υποβλήθηκε από geostoik. Ημερομηνία: Πέμ, 04/09/2015 - 16:57 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Ο&nbsp; Κ.Π.Δ. ειναι ίδιος για όλους ακόμη και αν είσαι ο Παπας της Ρώμης. Μη ντρέπεστε να επικοινωνείτε με τους εισαγγελείς που σας στέλνουν τις δικογραφίες! Εάν επιμένει ρώτα τον εάν θέλει να&nbsp; δηλώσει πολιτική αγωγή ή αν το έχει κάνει ήδη(αυτο πρέπει να φαίνεται κ στην δικογραφία)....και προσοχή στα διαδικαστηκά λόγω ακυρώτητας!!!</p>

Υποβλήθηκε από nikolis. Ημερομηνία: Πέμ, 04/09/2015 - 20:53 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Υπάρχει υπηρεσιακό &amp; διαδικαστικό πλαίσιο για το θέμα της ενσημοχαρτοσήμανσης εγγράφων. Συγκεκριμένα μετην 8015/6/51-ιε΄ από 18-07-2002 Εγκύκλιος Διαταγή Α.Ε.Α/Κ.Ο.Τ.Π./Δ.Ο./Τμ. 4ο .</p>

Υποβλήθηκε από annamaria. Ημερομηνία: Τετ, 08/05/2015 - 23:54 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Από τον συνδυασμό των&nbsp; διατάξεων του Κ.Π.Δ. προκύπτει ότι το μόνο προανακριτικό έγγραφο που υποχρεούται ο προανακριτικός υπάλληλος&nbsp; να χορηγήσει στον αιτούντα μάρτυρα, <u><strong>παθόντα όμως</strong></u>, είναι η πρώτη κατάθεσή του ή η μήνυσή του, εφόσον φυσικά ζητά με αυτήν την ποινική δίωξη οιουδήποτε <u><strong>και πάντως πριν αχίσει η αστυνομική προανάκριση </strong></u>με τη λήψη δεύτερης, τρίτης κ.λπ. προανακριτικής πράξης, <u><strong>ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ προανακριτικής πράξης δεν παραβιάζεται η μυστικότητα κατά την προανάκριση. </strong></u></p>

Policenet.gr © | 2024 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis