Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by emmarkos on Παρ, 11/27/2015 - 07:21

Καλημέρα σας...

Θέλω να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος ας μου απαντήσει, όταν σε βάρος κάποιου αλλοδαπού έχει εκδοθεί ισόβια απέλαση και απελαύνεται στη χώρα καταγωγής του, αυτός όμως μετά την παρέλευση 2 ετών επιστρέφει λάθρα στη χώρα μας, π.χ. στις 01-11-2015, αφού είναι πλέον καταχωρημένος στον ΕΚΑΝΑ και μετά από δέκα ημέρες συλαμβάνεται από εμάς, π.χ. στις 10-11-2015, ακολουθείται η αυτόφωρη διαδικασία για παράβαση του άρθρου 182 παρ. 2 ΠΚ (+ σε συνδυασμό με άρθρο 82 παρ. 4 του 3386/2005 *επανείσοδος* - μη αυτόφωρη πράξη στη συγκεκριμένη περίπτωση), είναι διαρκές δηλαδή το αδίκημα ή απλά υποβάλλουμε μη αυτόφωρη δικογραφία για τα ως άνω αδικήματα και εν συνεχεία προχωράμε στην εκ νέου απέλασή του; 

Greek

Υποβλήθηκε από kg1204. Ημερομηνία: Σάβ, 11/28/2015 - 04:53 Μόνιμος σύνδεσμος

Αν η απέλαση είναι απόρροια δικαστικής απόφασης θα πάει βάσει του Π.Κ. ,αν είναι απόρροια απόφασης αστυνομικής αρχής βάσει του νόμου που αναφέρεις. Αυτόφωρη διαδικασία .

Υποβλήθηκε από emmarkos. Ημερομηνία: Σάβ, 11/28/2015 - 14:59 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Συνάδελφε, είναι με δικαστική απόφαση (εξήτισε ποινή κάθρειξης για ναρκωτικά, αποφυλακίστηκε, παρελήφθη από εμάς και απελάθηκε δικαστικά)... Απλά, αν γνωρίζεις, επειδή δεν είναι εντός των οριών ενός <strong>συνηθισμένου</strong> αυτοφώρου (δηλαδή, όπως ανάφερα παραπάνω, εισήλθε την 01-11-2015, άρα το αυτόφωρο λήγει στις 23:59΄ της 02-11-2015),</p>
<p>- αν στην περίπτωση αυτή η παραβίαση της <strong>δικαστικής απέλασης</strong> <strong>είναι </strong>διαρκές αδίκημα, οκ συλλαμβάνεται, αυτόφωρη διαδικασία για παράβαση του άρθρου 182 παρ. 2 ΠΚ ("φωρτώνοντάς" του και την παράβαση του άρθρου 82 παρ. 4 του Ν3386/2005, *επανείσοδος*, μη αυτόφωρο αδίκημα στη συγκεκριμένη περίπτωση) και συνοδεία στον Εισαγγελέα και μετά από όλα αυτά, προχαράμε στην εκ νεου απέλασή του.</p>
<p>- ενώ&nbsp;<span style="line-height: 21.8182px;">αν στην περίπτωση αυτή η παραβίαση της <strong>δικαστικής απέλασης</strong> <strong>δεν είναι </strong>διαρκές αδίκημα, δεν συλλαμβάνεται, οπότε σχηματίζεται δικογραφία για παράβαση των ως άνω άρθρων, η οποία υποβάλλεται στον Εισαγγελέα και προχωράμε <strong>απευθείας</strong> στην εκ νέου απέλασή του.</span></p>
<p>Το ρωτάω αυτό, επειδή ο ίδιος Εισαγγελέας για την ίδια περίπτωση που προανάφερα, τη μία φορά μας ζήτησε και τον προσαγάγαμε ενώπιων του (αυτόφωρη διαδικασία), ενώ την αλλή φορά μας ζήτησε να υποβάλλουμε τη δικογραφία (μη αυτόφωρη διαδικασία).&nbsp;</p>
<p>Αν γνωρίζεις κάτι επ΄ αυτού και έχεις δει κάποια νομική ανάλυση ή αν μπορείς να με βοηθήσεις να την βρώ κάπου, θα ήμουν υπόχρεος..</p>
<p><span style="line-height: 1.5;">Ευχαριστώ εκ των προτέρων...</span></p>

Υποβλήθηκε από kg1204. Ημερομηνία: Σάβ, 11/28/2015 - 16:11 Μόνιμος σύνδεσμος

Δικαστική, άρα κατά παράβαση του 182 ...Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι μου έχουν τύχει και οι δύο περιπτώσεις, κατάληξη και των δύο ήταν η δικαστική αίθουσα και η τιμωρία των παραβατων (θυμάμαι και τις ποινές )...Όσο για τις νομικές αναλύσεις κ.τ.λ. που ζητάς η δουλειά αυτή είναι άλλων, καλό είναι να γνωρίζεις αλλά, δεν υπάρχει και λόγος .

Υποβλήθηκε από sakrunner. Ημερομηνία: Κυρ, 11/29/2015 - 22:03 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>οι περισσοτεροι εισαγγελεις το δεχονται κανονικα ως αυτοφωρο το αδικημα και επομενως τον πας κανονικα συνοδεια Ειχε κανει και κια διαταγη το αεα για παρομοιο θεμα αναφορικα με την παρανομη εισοδο αλλοδαπου στη χωρα εαν αυτο ειναι υτοφωροη οχι και η απαντησηθυμιζε χρησμο της πυθιας. Για να μην το κουραζω, εγω σε ολες τις υπηρεσιες τον πηγαινα αυτοφωρο κανονικα καιποτε δεν υπηρξε θεμα. στην τελικη γλυτωνεις ολη τη διαδικασια μετα για διοικητικη απελαση κλπ&nbsp;</p>

Policenet.gr © | 2024 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis