Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by ntasaef4 on Τετ, 08/03/2016 - 23:56

Καλησπέρα σας, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάτι σχετικό με την εγκατάσταση δορυφορικών κεραιών στις ταράτσες πολυκατοικιών? πχ αν πρέπει να υπάρχει σύμφωνη γνώμη της πλειοψηφίας των ενοίκων ή απατείται σύμφωνη γνώμη του συνόλου των ενοίκων? Στην εν λόγω πολυκατοικία δεν υπάρχει καταστατικό ή κανονισμός για να αναφέρεται κάτι σχετικό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Greek

Υποβλήθηκε από kg1204. Ημερομηνία: Πέμ, 08/04/2016 - 03:30 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Δες&nbsp; στο νέο οικοδομικό κανονισμό&nbsp;<strong>Ν. 4067/2012 στο άρθρο 19 «Κατασκευές πάνω από το κτίριο»</strong>&nbsp;όπως παράγραφοι αυτού &nbsp;αντικαταστάθηκαν με το άρθρο 20 παρ.31 του Ν. 4258/2014 και με το άρθρο 7&nbsp; παρ. 23&amp;24 του Ν.&nbsp; 4315/2014 και θα σχηματίσεις μια άποψη για τις κατασκευές που επιτρέπονται στις ταράτσες των κτιρίων.</p>

Υποβλήθηκε από spirosgiapros. Ημερομηνία: Πέμ, 08/04/2016 - 22:35 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>σχετικος και ο ΚΤΙΡΙΟδομικος κανονισμος</p>
<p>εμφαση στο αρθρο 30 οπως εχει τροποποιηθει</p>
<p>http://www.elinyae.gr/el/keywords.jsp?keyword=469</p&gt;
<p>&nbsp;</p>
<p>οσον αφορα τον κανονισμο πολυκατοικιας η το καταστατικο αν αυτοι λοιπουν τοτε εχουν εφαρμογη οι οροι της ''πραξης συστασης ιδιοκτησιας'' οπου προβλεπονται μεταξυ αλλων τα θεματα των ''κοινοκτητων'' και ''κοινοχρηστων'' χωρων.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>οι ιδιοκτητες μπορουν με ομοφωνη αποφαση (καταγραφεται σε συμβολαιογραφικο εγγραφο και μεταγραφεται) να παραχωρησουν τα δικαιωματα χρησης επι των ''κοινοχρηστων''.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Μπορουν πχ να παραχωρησουν σε εναν μονο απο τους ιδιοκτητες το δικαιωμα ''αποκληστικης'' χρησης των κοινοχρηστων.</p>
<p>&nbsp;</p>

Υποβλήθηκε από ntasaef4. Ημερομηνία: Πέμ, 08/04/2016 - 22:52 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Πολύ χρήσιμες οι νομοθεσίες που μου παραθέσατε όμως στην περίπτωση μου το πρόβλημα το έχει ένας από τους 5 ενποίκους μιας πολυκατοικίας. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να τοποθετήσει κάποιος το πιάτο του στην ταράτσα παρόλο που διαφωνεί έστω κι ένας ή πρέπει να συμφωνούν άπαντες?</p>

Υποβλήθηκε από spirosgiapros. Ημερομηνία: Παρ, 08/05/2016 - 00:07 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>(ΑΠ 1493/2001, ΑΠ 689/1997 ΕφΑθ 3236/2004)</p>
<p>από τις διατάξεις του άρθρου 4 παρ. 1 και 2 του ν. 3741/1929 προκύπτει ότι, αν δεν υπάρχει κανονισμός, που να ρυθμίζει τις σχέσεις των συνιδιοκτητών, η διοίκηση και διαχείριση της κοινωνίας ανήκει σε όλους από κοινού τους συνιδιοκτήτες (παμψηφία) και δεν εφαρμόζεται το άρθρο 789 εδ. α` του ΑΚ, που ορίζει ότι η διοίκηση και εκμετάλλευση του κοινού μπορεί να γίνει από την πλειοψηφία, καθόσον στην περίπτωση αυτή οι διατάξεις του ν. 3741/1929 υπερισχύουν ως ειδικότερες των διατάξεων των άρθρων 785 επ. του ΑΚ, οι οποίες μόνον επικουρικώς μπορεί να τύχουν εφαρμογής<br>
στην περίπτωση της οροφοκτησίας .</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>ακομα και μια απλη εναποθεση αντικειμενων για χρονο περαν του ''συντομου'' μπορει να θεωρηθει προσβολη των δικαιωματων της κοινης χρησης</p>
<p>μονιμη τοποθετηση αντικειμενων μπορει να στοιχειοθετησει και το ποινικο αδικημα της φθορας ξενης ιδιοκτησιας</p>

Υποβλήθηκε από athmich. Ημερομηνία: Τετ, 08/10/2016 - 21:50 Μόνιμος σύνδεσμος

Μόνο για το καθ υψος της κεραίας υπάρχει θέμα. Για τα υπολοιπα αστους να λένε.
Άρθρο 5Α του συντάγματος: πρόσβαση στην ενημέρωση και συναφή, νέος οικοδομικός κανονισμός και τέλος

Σύμφωνα με το N.2801/2000 οι Κατασκευές κεραιών, οι οποίες εξαιρούνται από την υποχρέωση έκδοσης άδειας από την ΕΕΤΤ είναι οι ακόλουθες:

* Κατασκευές κεραιών Ενόπλων Δυνάμεων, Σωμάτων Ασφαλείας και Λιμενικού Σώματος.
* Κατασκευές κεραιών Υπουργείων, πρεσβειών, διπλωματικών αποστολών και ραδιοερασιτεχνών.
* Κατασκευές κεραιών που χρησιμοποιούνται από την Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας (ΥΠΑ).
* Κατασκευές κεραιών Σταθμών βάσης ειδικών ραδιοδικτύων, εφόσον πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις που ορίζονται στο Ν. 2801/2000.
* Κατασκευές κεραιών Σταθμών βάσης CB εφόσον πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις που ορίζονται στο Ν. 2801/2000
* Κατασκευές μικρών κεραιών που προορίζονται για χρήση εντός κτιρίων (πχ Wi Fi εντός κτιρίων).
* Κατασκευές μικρών κεραιών που προορίζονται για χρήση μεταφοράς δεδομένων τοπικής εμβέλειας π.χ. εντός βιομηχανικών εγκαταστάσεων, γηπέδων, συγκροτημάτων κτιρίων κτλ.
* Κατασκευές κεραιών μόνο λήψης εκπομπών που προορίζονται για το ευρύ κοινό (π.χ. κεραίες λήψης NOVA).... συναδελφε αυτά από εμένα που έχω τρία πιάτα στην ταράτσα μου

Υποβλήθηκε από nikolis. Ημερομηνία: Παρ, 08/12/2016 - 21:11 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>σωστός ο @<a class="username" href="http://policenet.gr/users/athmich&quot; title="Προβολή προσωπικού προφίλ.">athmich</a> . εγώ έχω 5 κάτοπτρα!!!! και ως δορυφοριομανής το έχω ψάξει όσο τίποτα άλλο. Δεν ισχύουν λοιπές περιπτώσεις καταστατικού. Σχετικές διευκρινήσεις μπορείς να αναζητήσεις και στην ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπ/νιών και Ταχυδρομίων), #http://www.eett.gr#</p&gt;

Υποβλήθηκε από spirosgiapros. Ημερομηνία: Τρί, 08/16/2016 - 09:22 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Καλημέρα</p>
<p>Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης και επειδή το τι συνηθίζεται ( 5 κάτοπτρα) δεν σημαίνει οτι προβλέπεται κιόλας ( άρθρο 30 παρ 3.1.1 κτιριοδομικου κανονισμου) μπορεί κάποιος να παραθέσει την νομοθεσία βάση της οποίας μπορεί ο οποιοσδήποτε ένοικος/συνιδιοκτητης να ανέβει στην ταράτσα και να βάζει οσα κατοπτρα θελει χωρις προβλεψη καταστατικου ή χωρις ομοφωνη εγκριση ιδιοκτητων ?</p>

Policenet.gr © | 2024 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis