Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by adsani on Τετ, 08/24/2016 - 01:42

Γεια σας

Δικηγόρος έφαγε μαζί με ένα site που συνεργάζεται και το παίζουν προστάτες της, εμφανιζόμενοι επίσης ως συνεργάτες της, 6000 ευρώ για τρία δικόγραφα και στη συνέχεια άλλα δύο μου άσκησαν εκβιασμό, πούλαγαν τρέλα, έκαναν πως δεν τους έδωσα τίποτα, και δεν κατατέθηκαν. Μου έστειλαν εξώδικο με υπογραφή αυτής της απατεώνισσας να πάω να πάρω το φάκελό μου  από το σπίτι της, γιατί δεν έχει γραφείο , να απαλλαγούν από μένα, ή να εξαφανιστούν δεν ξέρω γιατί επείγονται, καθώς κ να τους δώσω και επιπλέον από τις 6000 και συγκεκριμένα μου γράφουν να τακτοποιήσω τις οικονομικές μου εκκρεμότητες.  Επωνύμως απευθύνθηκα στο ΣΔΟΕ, δεν έχω απάντηση. Απευθύνθηκα στο δικηγορικό σύλλογο για συμβουλή, και μου είπε  δεν δίνουνε συμβουλές, παρά μόνον δέχονται αναφορά αφού περάσω από  τα γραφεία τους κ με αυταρχικό τόνο μέσω τηλεφώνου.

 

ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ  ΑΝΑΛΥΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ  ΛΑΒΩ ΒΟΗΘΕΙΑ  ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.  ΝΑ ΒΡΩ ΑΛΛΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΕΧΩ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ, ΓΙΑΤΙ 6000 ΕΙΝΑΙ  ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΟΙ  ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ.  Ή ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΊΝΩ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΣΤΑ ΔΙΚΟΓΡΑΦΑ, ΟΠΩΣ Κ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ, Κ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ Κ ΔΕΝ ΤΗΣ ΧΡΩΣΤΑΩ.  ΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.  Κάνω παρακάτω ανάλυση της κατάστασης:

Η δικηγόρος αυτή άρχισε να μου λέει μέσω email ότι το site που μου την βρήκε συνεργάζεται μαζί του και ό,τι δικόγραφο χρειαστεί θα με ενημερώνει το site αυτό και αυτό θα μου λέει σε ποια τράπεζα θα βάζω τα χρήματα που κόστιζε το κάθε δικόγραφο. Έτσι άρχισαν με αγωγή  προσβολής προσωπικότητας κατά  αδελφού  κ μου είπαν το κόστος είναι 1200ευρώ κ θα τα καταθέσω σε όποια τράπεζα με βολεύει δίνοντάς μου Πειραιώς, Εθνική και Άλφα. Έτσι τα έβαλα στην Πειραιώς σε όνομα που ήταν αδελφής αυτού του προσώπου που εμφανιζόταν γιατί υπήρχε κι άλλος  που μίλαγε απρόσωπα μέσω email. Δηλαδή τον άλλον δεν τον έχω δει ποτέ. Συγκεκριμένα είχε πει ότι είναι τρεις που διευθύνουν το site αυτό που λέγεται τράπεζα νομικών πληροφοριών, κ έχει διεύθυνση  -----------------------. Στη συνέχεια μου έγραφαν ότι η δικηγόρος για να ξεκινήσει θα πρέπει να καταθέτω αμέσως τα χρήματα γιατί μετά από την αγωγή μου είπαν ότι για το καλό μου θα πρέπει να γίνουν κ άλλα όπως π.χ. για το 2ο δικόγραφο πρώτα με ενημέρωσε η δικηγόρος μέσω email κ μου λέει πρέπει να κάνουμε κ 2η αγωγή που θα αφορά τον τρόπο που χρησιμοποίησε ο αδελφός σου για να φτάσει στην εισαγγελική παραγγελία. Θα σε ενημερώσει  η τράπεζα πληροφοριών  μου έγραψε. Κατόπιν γράφει απρόσωπος από το siteαυτής της τράπεζας πληροφοριών  ότι αυτή κοστίζει 700 ευρώ. μετά από λίγες μέρες, επέμεναν να κατατεθεί η αγωγή (υπόψη τα έβαζα εγώ τα χρήματα ότι μου έλεγαν) αυτή αμέσως αν και υπήρχε απεργία δικηγόρων. Μου γράφει μήνυμα ότι αύριο θα κατατεθεί η μήνυση αυτή, δηλ. /   /16 κ θα πρέπει να πάτε μαζί με τη δικηγόρο στο ΑΤμήμα μετά το πρωινό της δικαστήριο(ενώ βέβαια μου έλεγε ότι απεργούσε η ίδια κ γι' αυτό θα πρέπει να κατατεθεί στο ΑΤ). Επίσης ξαφνικά μετά την κατάθεση στη τράπεζα, την αγωγή αυτή τη 2η την ονόμασαν μήνυση για ενδοοικογενειακή βία. Τα έχασα κ άρχισα να αναρωτιέμαι τι συμβαίνει. Ανά τρεις μέρες μου έλεγαν και για άλλες μηνύσεις ότι πρέπει να γίνουν. Εκτός από τις μηνύσεις, είπαν κ για μία άλλη αγωγή   και σε αυτή αρνήθηκα.  Επίσης αρνήθηκα να τους κάνω συνδικαιούχους σε λογαριασμό ή πληρεξουσίους σε όλα μου τα περιουσιακά στοιχεία που μου το ζήτησαν και μέσω μηνύματος που το διαθέτω αλλά και σε ραντεβού σε μία πλατεία παρουσία των δύο, δικηγόρου και συνεργάτη. Τότε  άρχισαν να με εκβιάζουν, πιέζοντάς με, με απανωτά μηνύματα ότι πρέπει να γίνει  η αγωγή αυτή και λοιπά. Επέμενα πως όχι. Οι μηνύσεις που δέχτηκα ήταν για εξύβριση της ……………..(έπρεπε μου είπαν για να μην γίνει μάρτυρας του αδελφού μου)  , για ψευδορκία του αδελφού μου, για μήνυση κατά αγνώστων και για αγωγή σχετικά με το σπίτι μου που αφορά ………………….. κλπ.  Κάθε τρεις με πέντε μέρες, κατέθετα ποσά για κάθε υπόθεση όπως μου έλεγαν. αρχίζοντας από τον Απρίλιο τη πρώτη, ενώ οι άλλες μετά την λήξη της απεργίας κ με μεγάλη καθυστέρηση.  Ενδιάμεσα άρχισαν να με εκβιάζουν στα καλά καθούμενα,  να μου  μιλάνε αντιφατικά,  τράπεζα πληροφοριών κ δικηγόρος  κ να φτάσουν στο σημείο η  μία αγωγή του ………… και η μήνυση κατά αγνώστων ενώ ήταν πληρωμένες και αυτές (σύνολο 2100)  έκαναν τα πάντα να μην κατατεθούν.  Είναι πολλές οι λεπτομέρειες,  αλλά για να μην  γίνομαι κουραστική δεν θα αναφερθώ σε αυτές. Υπάρχουν όλα τα email . Να καταλήξω  ότι ήμουν  άψογη και άρχισαν να μου λένε περίεργα πράγματα  ή λόγια που δεν είπα, ενώ τα λόγια τους και για τα λεφτά που έβαλα στις τράπεζες δεν ανέφεραν  τίποτα στο εξώδικο, ενώ έχω τις αποδείξεις  από την τράπεζα που τα μετέφερα. Μου έγραφαν ότι  αυτά που μου έλεγαν  τα κατασκευάζω μόνη μου και ας είναι γραπτά μέσω των  email τους. Και μου ζητούσαν κι άλλα χρήματα, όπως έξοδα των δικογράφων για να κατατεθούν από τη  δικηγόρο.  Όταν άρχισε να παρεμβαίνει  το siteαυτό  σε κάθε διάλογο με τη δικηγόρο,  είπα στη δικηγόρο ότι δεν θέλω να  παρεμβαίνουν οι συνεργάτες της για κάθε διαφωνία που είχαμε.  Μου είπε ότι τα λεφτά τα έδωσα στη τράπεζα πληροφοριών  που μου βρήκε δικηγόρο, ενώ αυτή δεν πήρε τίποτα.  Ενώ αυτή μου είχε πει  θα ορίζουν οι συνεργάτες της στη τράπεζα πληροφοριών  το ποσό και σε ποια τράπεζα θα τα καταθέτω.   Ο ένας από το site  έγραψε επίσης ότι είναι  τράπεζα  νομικών πληροφοριών και   πληρώνεται,  γιατί  είναι επιχείρηση και να μην νομίζω ότι έχω μία δικηγόρο.  Τους είπα ότι δεν  μου έκαναν συμφωνία  για τέτοια θέματα από την αρχή.  Και χωρίς συμφωνία,  θεώρησα ότι ήταν συνεργάτες δικηγόρου με την έννοια που έχει ο κάθε δικηγόρος, όπως είχα την εμπειρία κατά καιρούς,  αλλά δεν μου ζητούσε κανένας  συνεργάτης δικηγόρου χρήματα ως κέρδος. Οι συνεργάτες πληρώνονται από το δικηγόρο. Ακόμα και το ότι μου  βρήκε δικηγόρο, έπρεπε να γίνει συμφωνία ότι γι αυτή την υπηρεσία του  να μου έλεγε πόσο κάνει αυτό και τα υπόλοιπα θα ανήκουν στη δικηγόρο. Στο εξώδικο μάλιστα γράφουν το περίεργο  ότι δηλαδή  η συμφωνία έγινε σε φόρμα. Κάθε φορά  έλεγαν το κόστος του κάθε δικογράφου είναι  τόσο, χωρίς να μου αναλύουν τι περιλαμβάνει αυτό το κόστος, ώστε να μου ζητάνε εκ των υστέρων και άλλα χρήματα. Σε  δυο  μάλιστα αν θυμάμαι καλά,  ανέλυσαν τι περιλαμβάνει  αυτό το κόστος, όπως ΦΠΑ, έξοδα κατάθεσης, έξοδα σύνταξης, όλα δηλαδή, μέχρι και παράστασης  είχαν γράψει στο ένα. Τελικά αυτά τα χρήματα  που περιελάμβανε το κόστος τα ζητούσε διπλή φορά η δικηγόρος. Και όταν της έλεγα μα είναι πληρωμένο, δεν μου απαντούσε καθόλου και συνέχιζε να μου λέει ότι πληρώνει τα έξοδα  από αυτά που έχω δώσει εγώ στην τράπεζα πληροφοριών.  Ό,τι ερώτηση της έκανα ή  δεν απαντούσε ή απαντούσε αλληγορικά, άλλα τη μία στιγμή και άλλα την άλλη. Ένας πόλεμος νεύρων,  μία ψυχολογική βία στην κυριολεξία που δεν είχε προηγούμενο. Ένα παράδειγμα.  Όταν μου είχε πει ότι θα κάνει επίδοση δύο εξωδίκων ένα στον αδελφό κ ένα σε άλλο πρόσωπο,  σε ερώτησή μου εάν επιδόθηκαν, η πρώτη απάντηση της δικηγόρου σε email ήταν  επιδόθηκε στον αδελφό σου. Στο άλλο πρόσωπο δεν επιδόθηκε γιατί δεν μπορούσε να το παραλάβει εκείνη την ημέρα που θα πήγαινε η δικαστική επιμελήτρια. Σε δεύτερο μήνυμά μου,  ρώτησα που ήξερε ότι το άλλο πρόσωπο δεν μπορούσε. Τότε μου απαντά διαφορετικά. Μου απαντά δηλαδή ότι η  δικαστική επιμελήτρια δεν είχε χρόνο να περάσει και από τους δύο, και εξάλλου η γυναίκα απεργεί. Ξαφνιάστηκα με αυτές τις απαντήσεις. Και γιατί μου έδωσε την αντιφατική αυτή απάντηση;  Για να βγει στη συνέχεια ο απρόσωπος από το siteχωρίς καν να  έχω επικοινωνήσει μαζί του και χωρίς καν να πούμε τίποτε άλλο, παρά το παραπάνω, όπως ήταν  τα δύο μηνύματα με τη δικηγόρο και είπε το εξής: παραθέτω το μήνυμά του:

From:===============

“Καλησπέρα σας κυρία …………….. Λυπουμαστε τρομερά για την εξέλιξη σας με την κα -----------(δικηγόρο). Είναι τρομερό να λέτε σε συνεργάτιδα μας ότι έχει μιλήσει με τα αδέρφια σας. Ξεκαθαριζουμε για τελευταία φορά.. Πως η επιμελήτρια θα επιδοσει πληθώρα δικογραφων της  και η καδικηγόρος έκρινε απαραίτητο να στείλει το πιο αναγκαίο. Εάν αυτό δεν είναι κατανοητό λυπουμαστε. Διότι εμείς έχουμε επιδιωξει να τους κηνυγησουμε από παντου, εσείς είστε εκείνη που δεν το θέλετε αυτό και δεν μας έχετε ακούσει αρκετά μεχρι στιγμής, καθώς δεν μας έχετε επιτρέψει να ενεργήσουμε περαιτέρω προς όφελος σας. Εφοσον θέλετε να προσπαθήσουμε να επιδοσει άλλος επιμελητής, τότε θα πρέπει  να πληρώσει  και την διαφορά χρημάτων. Εδώ είμαστε επιχείρηση παρά πολλών ετών, οπότε σας παρακαλούμε να μην υπαρχει πρόβλημα ή θέμα μεταξύ μας”. 

Δηλαδή καταλαβαίνετε ότι το θέμα με τις επιδόσεις αυτές ήταν στημένο, για να παρέμβει στη συνέχεια ο άνθρωπος αυτός μέσω αυτού του siteπου λέει ότι είναι επιχείρηση και να ζητά  άλλα χρήματα για να γίνει επίδοση στο άλλο πρόσωπο. Δηλαδή για τις επιδόσεις αυτές  μου είχε ζητήσει  900 ευρώ. Και   τα ζήτησε ως εξής, το κόστος των δύο εξωδίκων κάνει 900 ευρώ μαζί με μια εισαγγελική παραγγελία που θα πάρει η δικηγόρος για να ζητήσει  ένα χαρτί από ένα δημόσιο ίδρυμα. Χωρίς να μου διευκρινίζει πόσο κάνει το κάθε εξώδικο. Όσο για το ποσό που αντιστοιχεί στην εισαγγελική παραγγελία, δεν έγινε γιατί η δικηγόρος έκανε απλή αίτηση και περίμενε μεγάλο χρονικό διάστημα, επικοινωνώντας τηλεφωνικώς πότε θα είναι έτοιμη να πάει να την πάρει. Όσο γι’ αυτό που λέει  ότι «Είναι τρομερό να λέτε σε συνεργάτιδα μας ότι έχει μιλήσει με τα αδέρφια σας» αυτό είναι κάτι που επαναλαμβανόταν, προκειμένου να μου βγάλουν να το πω εγώ χωρίς καν να έχω αναφερθεί. Δηλαδή ο διάλογος επάνω, δεν έχει καμία άλλη κουβέντα. Απλώς  εξέφρασα την απορία «πως ήξερε ότι το άλλο πρόσωπο δεν μπορούσε να παραλάβει το εξώδικο». Το θέμα τους ήταν να ζητήσουν διπλή πληρωμή από μένα. Σαν αυτό το παράδειγμα άρχισαν να υπάρχουν πάρα πολλά που είναι κουραστικό να τα διαβάσει κάποιος για να βγάλει συμπέρασμα  και να διαπιστώσει που έχω μπλέξει. 

Έτσι να καταλήξω αν και θα ήθελα να γράψω και άλλες λεπτομέρειες, αλλά καταλαβαίνω τον αναγνώστη ότι θα κουραστεί, να πω λοιπόν ως τελευταία τους ενέργεια, ότι μου έστειλαν εξώδικο, υπογεγραμμένο από την δικηγόρο ---------------- όπου  εκτός  όλου του παράνομου περιεχομένου στο τέλος μου λένε ότι  πρέπει να πάω από το σπίτι της κυρίας δικηγόρου, (γιατί δεν υπάρχει γραφείο) όπου θα είναι εκεί κ ο συνεργάτης της από το siteκαι να πάρω το φάκελό μου, καθώς επίσης και να τακτοποιήσω τις οικονομικές μου εκκρεμότητες, για την κατάθεση που έκανε μίας αγωγής όπου έψαξα μόνη μου να δω τον αριθμό στα δικαστήρια και δύο μηνύσεων που βρήκα μόνη μου το ΑΒΜ(δεν με ενημέρωνε). Ενώ δύο δεν κατατέθηκαν και για να μην κουράζω  πάλι θα ξαφνιαστείτε γιατί δεν τα κατέθεσε στην ημερομηνία που είχε  συμφωνηθεί αλλά αν μου ζητηθεί  μπορώ να καταθέσω και τα emailκαι τότε θα φανεί η απάτη.

Έχω  καταθέσει για  σύνολο όλων των δικογράφων ό,τι μου έλεγαν για κάθε υπόθεση και αμέσως στην τράπεζα Πειραιώς στο όνομα της αδελφής του ------------------------, που εμφανιζόταν συνεργάτης της δικηγόρου και ερχόντουσαν μαζί σε συναντήσεις σε πλατείες, ακόμα και σπίτι μου, 4650 ευρώ και στην τράπεζα Εθνική στο όνομα της δικηγόρου 1300 ευρώ. ΣΥΝΟΛΟ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ Κ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΕΠΙΣΕΙΣ 6000 ΕΥΡΏ  ΠΑΡΑ ΈΝΑ 50ΆΡΙ, ΠΟΥ Κ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΩΣ ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ. ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΠΑΩ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ  ΚΑΤΟΠΙΝ ΑΙΤΗΣΕΩΣ ΜΟΝΟΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΜΙΑΣ ΑΓΩΓΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ.

Να σημειώσω ότι έψαξα το όνομα της δικηγόρου στο δικηγορικό σύλλογο Αθηνών και την βρήκα, ενώ σε μία άλλη κατάσταση που  βρήκα και γράφει ονομαστικά όλους τους δικηγόρους  στο δικηγορικό σύλλογο Αθηνών, δεν αναφέρει το όνομά της. Το επίθετο αναφέρει ως γυναίκες 5 με άλλα μικρά ονόματα.  Επίσης σε όλο το διαδίκτυο δεν αναφέρεται πουθενά. Την αναφέρει μόνον το siteαυτό που ονομάζεται τράπεζα πληροφοριών  όπου ειδικεύεται όπως γράφει σε άδειες αλλοδαπών. Στο facebookπου τη βρήκα δεν αναφέρει καμία ιδιότητα, ως δικηγόρου. Πουθενά σε καμία άλλη αναζήτηση δεν αναφέρεται το όνομά της.

ΤΙ ΚΑΝΩ ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΠΩΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΗΚΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΜΟΥ.  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Greek

Policenet.gr © | 2024 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis