Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by vagts on Τρί, 01/02/2018 - 19:21

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά καλή χρονιά με υγεία!! Ήθελα να ρωτήσω σε περιπτωση όπου ασθενείς εξέρχεται μόνος του απο κάποιο Νοσοκομείο υπάρχουν ποινικές κυρώσεις? υπάρχει διαφορά αν εξέλθει απο Νοσοκομείο ή Ψυχιατρικό Νοσοκομείο? Επίσης ποια τακτική ακολουθείται? η ίδια τακτική ακολουθείται και αν καποιος ασθενής εξέλθει απο ιδιωτική ψυχιατρική κλινική? Γνωρίζω οτι στην Αθήνα ενημερώνεται η Υποδιευθυνση Αναζητήσεων πλεον και εφοσον ανευρεθεί επιστρέφεται πίσω στον χώρο απο όπου εξήλθε. Βέβαια αυτό συμβαίνει κατα κύριο λόγο όταν κάποιος εξέρχεται λάθρα από Ψυχιατρικό Νοσοκομείο. Γνωρίζει κανείς απο που προβλέπονται οι παραπάνω ενέργειες? ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Greek

Υποβλήθηκε από Polydeykis. Ημερομηνία: Τρί, 02/06/2018 - 22:05 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>&nbsp;Συναδελφε ο ψυχασθενης που το σκαει δεν θεωρειται κρατουμενος κατα την παραμονη του στο ιδρυμα, οποτε δεν υπαρχουν ποινικες κυρωσεις. κατα τη παραμονη στην Αστυνομια μεχρι να μεταχθει, υπαρχουν δυο αντικρουομενες γνωμοδοτησεις του Εισαγγελέα του Αρειου Παγου, που η μεν νεοτερη δεχεται οτι ειναι κρατουμενος και εφαρμοζονται εις βαρος του ολα τα μετρα καταναγκασμου (χειροπεδες κρατητηριο κλπ) η παλαιοτερη δε αναφερει οτι δεν ειναι κρατουμενος</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>ΠΡιν μερικες μερες εκδοθηκε διαταγη του ΑΕΑ/Δνση Γενικής Αστυνομευσης που ξεκαθαριζει οτι για θεματα αναζητησεων ψυχασθενων ειναι αρμοδια η Ασφαλεια</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>αυτα, ελπιζω να βοηθησα</p>

Υποβλήθηκε από vagts. Ημερομηνία: Τετ, 02/07/2018 - 23:42 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου μου λύθηκαν πολλά ερωτήματα. Και ήρθε και πανω στην ώρα και η απάντηση της ΓΑΔΑ για το συγκεκριμενο θεμα. Ευχαριστώ και πάλι.</p>

Υποβλήθηκε από grigorispap. Ημερομηνία: Παρ, 02/16/2018 - 10:38 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Μήπως μπορεί κάποιος να μου στείλει τις <strong>εν λόγω γνωμοδοτήσεις και τις διαταγές του Αρχηγείου και της ΓΑΔΑ?</strong></p>
<p>Το mail μου είναι&nbsp; [email protected]</p>

Policenet.gr © | 2024 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis