Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by xristosko34 on Δευ, 07/06/2015 - 21:45

Συνάδελφοι, καλησπέρα.

     Θα ήθελα, όποιος γνωρίζει, να με πληροφορήσει σχετικά με το άρθρο 8 παρ. 1 του Ν. 4039/2012 "περί ζώων συντροφιάς".

     Συγκεκριμένα και μεταξύ άλλων, αναγράφει το άρθρο:  "...... η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος, γ) η παραμονή στα διαμερίσματα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονομικών διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί .......".

Σε ποιες υγειονομικές διατάξεις αναφέρεται ο νομοθέτης;

Οι μόνες που κατάφερα να βρω στους Ειδικούς Ποινικούς και στο ίντερνετ, έχουν να κάνουν με τα καταστήματα.

Ευχαριστώ πολύ.

Greek

Υποβλήθηκε από sylvester79. Ημερομηνία: Πέμ, 10/22/2015 - 18:04 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Στη θέση σου θα άφηνα τη Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας να αποφανθεί ποιές -ΚΑΙ ΑΝ- υγειονομικές διατάξεις δεν τηρεί. Για να καταλάβεις τώρα, ας υποθέσουμε οτι έχω σκύλο στο διαμέρισμά μου και δεν τηρώ κάποιες συγκεκριμένες υγειονομικές διατάξεις. Δεν θα ήταν καλό η μη τήρηση να διαπιστωθεί με μια αυτοψία της Διεύθυνσης Υγείας, μπας και βγουν κι αυτοί λίγο απο το γραφείο? Απο την άλλη αν υποθέσουμε οτι η τακτική αυτή δεν είναι σωστή (αν και αρμόδιοι ΕΙΔΙΚΟΙ ανακριτικοί υπάλληλοι εν προκειμένω είναι οι υπάλληλοι της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας, το Σώμα επιθεωρητών Υγείας και πάει λέγοντας), νομίζω πως θα σε διαφωτίσουν σίγουρα οι υπάλληλοι της Διεύθυνσης Υγείας της περιοχής σου.</p>

Policenet.gr © | 2024 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis