Μεταθεσεις

5 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 6 μήνες 1 εβδομάδα
Member
Εγγραφή από: 30/10/2017 - 00:57
Δημοσιεύσεις: 5
Βαθμοί: 7
Μεταθεσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν είσαι τριτεκνος κ στις μεταθεσεις δν καταλάβεις την πρώτη θέση με τα μορια η αίτηση θεραπείας (προσφυγή) γίνεται τον Ιούνιο; κ πότε παίρνεις την απάντηση αν τελικά θα μετατεθείς ή οχι; Αν γνωρίζει δηλ. Κάποιος να μου πει τις κινήσεις ακριβώς που πρέπει να γίνουν κ τις χρονικές περιόδους από την αίτηση θεραπείας(προσφυγή) μέχρι την εκτέλεση της μετάθεσης αν εγκριθεί.

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 1 μήνας 3 εβδομάδες
Veteran
Εγγραφή από: 29/06/2016 - 18:15
Δημοσιεύσεις: 5
Βαθμοί: 450
Άλλο αιτηση θεραπειας και

Άλλο αιτηση θεραπειας και αλλο προσφυγη
Δεν γραφεις τι βαθμο φερεις
 
Δεν εχει εφαρμογη σε εσενα το ακολουθο ?
Aρθρo 18
Προσφυγή.

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Κατά το άρθρο 3 παρ.2 του ΠΔ 85/2019 (ΦΕΚ Α 125/19.7.2019):
"2. Επί αιτημάτων αναστολής, ακύρωσης ή τροποποίησης κατ άρθρο 18 του π.δ. 100/2003 (Α 94), για το έτος 2019 αποφασίζει το όργανο που εξέδωσε την απόφαση έως 27 Αυγούστου."

1. Η διαταγή μετάθεσης κοινοποιείται στον ενδιαφερόμενο αμέσως με αποδεικτικό. Κάθε μετατιθέμενος δικαιούται όπως εντός ανατρεπτικής προθεσμίας πέντε (5) ημερών από την επομένη της κοινοποίησης υποβάλει ιεραρχικά αίτηση ακύρωσης ή τροποποίησης ή αναστολής της διαταχθείσας μετάθεσης. Νέα αίτηση είναι απαράδεκτη.

2. Η υποβολή αίτησης έχει ανασταλτικό αποτέλεσμα, μέχρις ότου κοινοποιηθεί στον αιτούντα η απάντηση επί του αιτήματός του.

3. Επί των αιτημάτων αναστολής, ακύρωσης ή τροποποίησης αποφασίζει το όργανο που εξέδωσε την απόφαση το αργότερο μέσα σε είκοσι (20) ημέρες από την ημερομηνία που θα περιέλθει η αίτηση σ΄ αυτό.

4. Σε περίπτωση χορήγησης αναστολής διαταχθείσας μετάθεσης, η αναστολή δεν δύναται να υπερβαίνει τους δύο (2) μήνες από την ημερομηνία έκδοσης της διαταγής αναστολής, χωρίς να δύναται να παραταθεί.

5. Σε περίπτωση ακύρωσης ή τροποποίησης διαταχθεισών μεταθέσεων αξιωματικών, το συμβούλιο μπορεί να αποφασίσει και νέες μεταθέσεις προς κάλυψη των δημιουργούμενων κενών θέσεων.

«Οι κενές θέσεις που δημιουργούνται στην περίπτωση ακύρωσης διαταχθείσας μετάθεσης αξιωματικού από μία περιοχή μετάθεσης σε άλλη, με βάση τα αντικειμενικά κριτήρια του άρθρου 3, καλύπτονται από τον πρώτο επιλαχόντα των πινάκων των τακτικών μεταθέσεων, σε περίπτωση δε μη επιθυμίας του πρώτου επιλαχόντα, κινείται η ίδια διαδικασία με τον δεύτερο επιλαχόντα και ούτω καθεξής».

*** Το δεύτερο εδάφιο της παρ.5 προστέθηκε με το άρθρο 10 ΠΔ 27/2019,
ΦΕΚ Α 46/12.3.2019.

"6. Η διαταγή μετάθεσης κοινοποιείται υποχρεωτικά στους υπό μετάθεση αστυνομικούς μέχρι το βαθμό του ανθυπαστυνόμου έως 30 Ιουνίου και οι αιτήσεις ακύρωσης, τροποποίησης ή αναστολής διαταχθεισών μεταθέσεων υποβάλλονται στη Διεύθυνση Αστυνομικού Προσωπικού / Α.Ε.Α. μέχρι 10 Ιουλίου. Μετά την παρέλευση της ανωτέρω ημερομηνίας δεν γίνονται δεκτές και δεν εξετάζονται από το αρμόδιο Συμβούλιο".

***Η παρ.6 προστέθηκε με το άρθρο 10 του ΠΔ. 85/2011 (ΦΕΚ Α΄207/16.09.2011)

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 6 μήνες 1 εβδομάδα
Member
Εγγραφή από: 30/10/2017 - 00:57
Δημοσιεύσεις: 5
Βαθμοί: 7
Αστυφύλακας είμαι.Ρωτησα ότι

Αστυφύλακας είμαι.Ρωτησα ότι αν είσαι τριτεκνος κ δν παίρνεις μετάθεση με αντικειμενικά κριτήρια (μόρια) στην συνέχεια κάνεις αίτηση θεραπείας ώστε το Συμβούλιο μεταθέσεων να εξετάσει το αίτημα βάσει κοινωνικών κριτηρίων από ότι γνωρίζω μπορει και να κάνω κ λάθος. Επίσης συνάδελφος μ είπε ότι αν είσαι τριτεκνος κάνεις αίτηση για μετάθεση Μόλις γεννηθεί το τέκνο κ δεν περιμένεις τον Φλεβάρη που γίνονται οι αιτήσεις για τις τακτικές μεταθέσεις ισχύει αυτό;Γιατί νομίζω ότι τον Φλεβάρη κάνουν αίτηση κ οι τριτεκνοι.Ευχαριστω.

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 1 μήνας 3 εβδομάδες
Veteran
Εγγραφή από: 29/06/2016 - 18:15
Δημοσιεύσεις: 5
Βαθμοί: 450
Απο οτι φαινεται παρανοησα το

Απο οτι φαινεται παρανοησα το αρχικο σου ερωτημα απο λαθος δικο μου. Δεν θελεις να στραφεις εναντια σε διαταγη μεταθεσης που εκδοθηκε αλλα κατα του γεγονοτος οτι ΔΕΝ εκδοθηκε διαταγη μεταθεσης επειδη δεν υπολογιστηκαν τα μορια του τριτεκνου και δεν περασες μπροστα στην σειρα καταταξης προς μεταθεση λογω τριτεκνιας. Αν ειναι ετσι τοτε δεν ισχυει το αρθρο που σου εγραψα πιο πανω.

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 7 μήνες 3 εβδομάδες
Elite Member
Εγγραφή από: 12/02/2016 - 17:13
Δημοσιεύσεις: 0
Βαθμοί: 34
Δικαίωμα αίτησης μεταθεσης

Να ρωτήσω τρία συνεχόμενα έτη σε Υπηρεσίες της ιδίας περιοχής μετάθεσης. Τοποθετήθηκα το Σεπτέμβριο του 2017. 4 μήνες του 17 και ολόκληρα 18, 19. Έχω δικαιωμα αίτησης; τρία συνεχόμενα έτη είναι. Δεν λέει πλήρης έτη και ούτε αναφέρει από 1/9 έως 31/8.

Σε σύνδεση τώρα

Είναι εδώ αυτή τη στιγμή 0 χρήστες.