Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by Lamprakakis on Παρ, 04/14/2017 - 20:03

Καλησπέρα και καλή ανάσταση. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ο Διοικητής της Υπηρεσίας μου, μπορεί να αλλάξει τις καλοκαιρινές περιόδους του προγραμματισμού αδειών από τέσσερεις των 24 ημερών σε τέσσερεις των 20 ημερών και εάν μπορεί να το κάνει αυτό, ποια η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει? Περιμένω απάντησή σας. Ευχαριστώ.

Greek

Υποβλήθηκε από taseftim. Ημερομηνία: Σάβ, 04/15/2017 - 08:34 Μόνιμος σύνδεσμος

<p style="text-align: justify;">Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να γίνουν 4 γκρουπ των 20 ημερών. Μήπως δεν το έχεις δει καλά και εννοείται 20 + 4 ημέρες πορείας; Συνήθως κάποιες υπηρεσίες, κυρίως σε επιτελικό επίπεδο, προγραμματίζουν 3 γκρουπ των 20 ημερών για να πάρουν όλοι άδεια από 1 Ιουλίου έως 31 Αυγούστου. Περαιτέρω στο άρθρο 13 του ΠΔ 27-1986 "Αδειες Αστυνομικού Προσωπικού" παρ. 3, ορίζεται ως πρώτο κριτίριο για τον προγραμματισμό των αδειών, οι υπηρεσιακές ανάγκες. Επομένως φρονώ ότι η επίκληση του ανωτέρω άρθρου είναι αρκετή.</p>

Υποβλήθηκε από Lamprakakis. Ημερομηνία: Σάβ, 04/15/2017 - 15:52 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Καλησπέρα και καλή ανάσταση.Έχω δει σωστά τις άδειες και επειδή όπως είπες ο κύριος διοικητής μου ήθελε να πάρουν όλοι άδειες από 1 Ιουλίου έως 31 Αυγούστου έφτιαξε τελικά τέσσερεις περιόδους των είκοσι ημερών μαζί με τις ημέρες πορείας και έδωσε σε όλους άδεια από 1 Ιουλίου έως 31 Αυγούστου&nbsp; και εμένα με έναν συνάδελφο (υπηρεσία γραφείου), ο οποίος θέλει από μόνος του άδεια τον Σεπτέμβριο, μας έβαλε τον Σεπτέμβριο. Εγώ σε ερώτηση που του έκανα για ποιόν λόγο δεν με έβαλε και εμένα μέσα στα στις περιόδους από 1/07 έως 31/08, μου απάντησε πως δεν έβγαινε να με βάλει και εμένα και έπρεπε να πάρω τον Σεπτέμβριο και επειδή μου δίνει και τις 20+4 ημέρες πορείας τότε με αποκάλεσε και από τους τυχερούς. Που μπορώ να απευθυνθώ για αυτό το πρόβλημά μου, γιατί ο διοικητής μου επιμένει πως ολά έχουν γίνει νομότυπα και πως σαν διοικητής έχει το δικαίωμα να το κάνει αυτό στον προγραμματισμό των αδειών.Ευχαριστώ.</p>

Υποβλήθηκε από Lamprakakis. Ημερομηνία: Σάβ, 04/15/2017 - 15:56 Μόνιμος σύνδεσμος

<p style="text-align: justify;">Καλησπέρα και καλή ανάσταση.Έχω δει σωστά τις άδειες και επειδή όπως είπες ο κύριος διοικητής μου ήθελε να πάρουν όλοι άδειες από 1 Ιουλίου έως 31 Αυγούστου έφτιαξε τελικά τέσσερεις περιόδους των είκοσι ημερών μαζί με τις ημέρες πορείας και έδωσε σε όλους άδεια από 1 Ιουλίου έως 31 Αυγούστου&nbsp; και εμένα με έναν συνάδελφο (υπηρεσία γραφείου), ο οποίος θέλει από μόνος του άδεια τον Σεπτέμβριο, μας έβαλε τον Σεπτέμβριο. Εγώ σε ερώτηση που του έκανα για ποιόν λόγο δεν με έβαλε και εμένα μέσα στα στις περιόδους από 1/07 έως 31/08, μου απάντησε πως δεν έβγαινε να με βάλει και εμένα και έπρεπε να πάρω τον Σεπτέμβριο και επειδή μου δίνει και τις 20+4 ημέρες πορείας τότε με αποκάλεσε και από τους τυχερούς. Που μπορώ να απευθυνθώ για αυτό το πρόβλημά μου, γιατί ο διοικητής μου επιμένει πως ολά έχουν γίνει νομότυπα και πως σαν διοικητής έχει το δικαίωμα να το κάνει αυτό στον προγραμματισμό των αδειών.Ευχαριστώ.</p>

Υποβλήθηκε από jof. Ημερομηνία: Δευ, 04/17/2017 - 12:21 Μόνιμος σύνδεσμος

<p><span lang="EN-US" style="font-size: 12pt;">X</span><span style="font-size: 12pt;">ρόνια πολλά στους συναδέλφους. Αρχικά, θα έπρεπε στον προγραμματισμό αδειών που έβγαλε ο δ/της σου, εγγράφως να αναγράψει τη χρονική περίοδο από τα γκρουπ αδειών π.χ δ) περίοδος 20-08-2017 έως 30-08-2017 αφού επέλεξε σαν προϊστάμενος να αλλάξει τον προγραμματισμό αυτών, Α.13 παρ. ε. σύμφωνα με το π.δ 27/86 που προβλέπει τις άδειες αστυνομικού προσωπικού. Άποψη μου, εγώ θα το μελετούσα προσεκτικά το ανωτέρω άρθρο και κάθε παράγραφο και με βάση αυτό&nbsp; θα αποδείκνυα καθετί&nbsp; που δεν τηρήθηκε με τα αναγραφόμενα σε αυτό κάνοντας έγγραφη αναφορά προς το δ/τη και θα ζητούσα επαναπροσδιορισμό της δικής μου άδειας. Να επισημάνω, αν πέρυσι πήρες ίδια περίοδο άδεια με φέτος δεν μπορεί να σε ξαναβάλει πάλι και η μόνη δικαιολογία για μένα που μπορεί, εγγράφως, πάντα να σου αναφέρει είναι το ποσοστό του1/4 για τους Αστ/κων- Αρχ/κων, Α.2 παρ.7, που δε νομίζω να συντρέχει. Αυτά που σου αναφέρω όλα &nbsp;εγγράφως με αναφορά και οι απαντήσεις που θα πάρεις με τον ίδιο τρόπο εκτός αν βρει λύση στο αίτημα σου και έχεις εμπιστοσύνη στα λόγια του με κάποια συμβιβαστική λύση που σε ικανοποιήσει. Εάν, δεν πετύχεις κάτι με αυτό πάρε την απάντηση της αναφοράς και κάνε προς τον Ταξίαρχο της Α.Δ που υπηρετείς επισυνάπτοντας την αναφορά και απάντηση που θα πάρεις από το δ/τη σου και την έγγραφη απάντηση που θα λάβεις με προηγούμενο έγγραφο αίτημα σου για από την παρούσα δύναμη των Αστ/κων- Αρχ/κων που τελούν σε <b>κανονική</b> άδεια από την υπηρεσία σου, αφού πρώτα συμβουλευτείς κάποιον από τον τοπικό συνδικαλισμό για εξεύρεση κάποιας άλλης λύσης που αγνοώ και την ταυτόχρονη στήριξή τους για το πρόβλημα σου αλλά και γιατί θα τη χρειαστείς μάλλον μελλοντικά…Καλή δύναμη.</span></p>

Policenet.gr © | 2024 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis