στερηση ειδικης αδειας ταξι

4 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 1 μήνας 3 εβδομάδες
Hero
Εγγραφή από: 21/07/2014 - 17:37
Δημοσιεύσεις: 65
Βαθμοί: 199
στερηση ειδικης αδειας ταξι

σε περιπτωση που αφαιρειται η ειδικη αδεια ταξι για πειθαρχικη παραβαση και ξανακαταλαμβανεται ο οδηγος να οδηγει ενω του χει αφαιρεθει τι ενεργεις κανουμε?πλημ/μα για στερηση και πειθαρχικο?τα 200 ευρω δεν κοβονται γιατι θα επιβληθει προστιμο απο το πειθαρχικο?επισης το διπλωμα του αυτοκινητου του οδηγου θα αφαιρεθει?υπαρχει κατι συγκεκριμενο γιαυτην την περιπτωση η δεν εχει προβλεφθει?

Εικόνα giatros
Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 1ημέρα 12 ώρες
Veteran
Εγγραφή από: 14/06/2011 - 17:32
Δημοσιεύσεις: 8
Βαθμοί: 494
Εννοείς πλημ/μα αρ.94 ΚΟΚ?

Εννοείς πλημ/μα αρ.94 ΚΟΚ? Σύμφωνα με την παρ.4 του προηγούμενου άρθρου δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 94 ΚΟΚ αλλά οι ειδικές διατάξεις του Ν.4070/2012 και συγκεκριμένα παρ. 5 αρ.95. Σύμφωνα με το αρ.95 Ν.4070/2013 δεν αφαιρείται η άδεια ικανότητας οδήγησης , αλλά με απόφαση του πειθαρχικού συμβουλίου επιβάλλεται πρόστιμο 2000€ σε οδηγό και ιδιοκτήτη και αφαιρούνται η άδεια κυκλοφορίας και οι κρατικές πινακίδες.

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 1 μήνας 3 εβδομάδες
Hero
Εγγραφή από: 21/07/2014 - 17:37
Δημοσιεύσεις: 65
Βαθμοί: 199
το αρθρο 95 παρ.5 Ν.4070/12

το αρθρο 95 παρ.5 Ν.4070/12 αναφερεται σε στερηση καθαρα και σε ληξη οχι σε στερηση λογο αφαιρεσης.οποτε και τα 2000 ευρω δεν ξερω κατα ποσο δυναται να επιβληθουν απο το πειθαρχικο!γνωμη μου ειναι οτι υποβαλεται πλημ/μα για αρθρο 94 στερηση ειδικων κατηγοριων αδειων οδηγησης αλλα δεν ξερω αν πρεπει να εφαρμοστει και αφαιρεση αδειας οδηγησης του οδηγου οπως ισχυει για τους λοιπους οδηγους.

Εικόνα giatros
Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 1ημέρα 12 ώρες
Veteran
Εγγραφή από: 14/06/2011 - 17:32
Δημοσιεύσεις: 8
Βαθμοί: 494
Στο 94 παρ 4 του ΚΟΚ

Στο 94 παρ 4 του ΚΟΚ ξεχωρίζει την ειδική άδεια και δεν αναφέρει ότι εφαρμόζονται σωρρευτικά και το 94 και ο Ν.4070/12 οπότε άποψή μου δεν εφαρμόζεται το 94. Οπότε πάμε στον Ν.4070/2012 και αφού δεν το αναφέρει κάπου μάλλον δεν έχει προβλεθεί. Οπότε άποψή μου δεν αφαιρείται η άδεια ικανότητας οδήγησης αφού δεν αναφέρεται κάπου σαν μέτρο και εκ νέου έγγραφο στο πειθαρχικό.

Σε σύνδεση τώρα

Είναι εδώ αυτή τη στιγμή 1 χρήστης.