Χρήση Ηχόμετρου Σε Κ.Υ.Ε.

3 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 1ημέρα 14 ώρες
Review Team
Εγγραφή από: 25/10/2014 - 21:22
Δημοσιεύσεις: 37
Βαθμοί: 117
Χρήση Ηχόμετρου Σε Κ.Υ.Ε.

=================================================================================
<< Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος εάν η γνωμοδότηση του Αρείου πάγου αρ.17 1/11/1999 η οποία αναφέρει ότι η διαπίστωση και βεβαίωση  παράβασης  διατάραξης σε κέντρα διασκέδασης και λοιπά καταστήματα υγ.ενδιαφέροντος γίνεται μόνο με ηχόμετρο και όχι με το ¨αυτί¨ είναι σε ισχύ ή υπάρχει κάτι νεότερο: Ευχαριστώ.>>
=================================================================================
Καλησπέρα,
Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει την παραπάνω γνωμοδότηση??Είναι από παλαιότερη ανάρτηση. Θεωρώ ότι με την άρση των μέτρων και με την έναρξη λειτουργίας των Κ.Υ.Ε. θα παρουσιαστεί μία «έξαρση» από παραβάσεις και δη διαταράξεις…
 
Σε Κ.Υ.Ε. διενεργείται ηχομέτρηση εντός του καταστήματος τηρώντας της προϋποθέσεις της Υγειονομικής Α5/3010 (στην συνισταμένη των ηχειών κτλ)
 
ΔΕΝ είναι δυνατή η διαπίστωση διατάραξης που σε Κ.Υ.Ε. που εννοείται πως εδώ η διατάραξη εντάσσεται στο πλαίσιο της ηχορύπανσης και επιχειρείται να προστατευτεί η δημόσια υγεία. Τι αναφέρει η παραπάνω γνωμοδότηση??
 
Σε συζήτηση που είχα πρόσφατα με Δικαστικό Λειτουργό και του έθεσα το ερώτημα σε συνάρτηση με την πρόσφατη αλλά της νομοθεσίας, ήτοι:  
 
Σύμφωνα με το άρθρο 10 του Νόμου 4637/18-11-2019 «Διατάραξη Ησυχίας» αναφέρει:
«όλες οι παραβάσεις των προεδρικών διαταγμάτων της παραγράφου 1 περίπτωση α΄του άρθρου 12 του ν. 1481/1984 και των αστυνομικών διατάξεων της παραγράφου 3 εδάφιο β΄του ίδιου άρθρου τιμωρούνται με φυλάκιση έως πέντε μηνών ή χρηματική ποινή έως εκατόν πενήντα ημερήσιες μονάδες»
 
Η θέση του ήταν μόνο με την χρήση ηχόμετρου ΑΛΛΑ εάν εκτός του καταστήματος υπάρχουν π.χ. άτομα, θαμώνες που φωνασκούν και δεν τηρούν τις διατάξεις την 3/΄96 αστυνομικής διάταξης ΝΑΙ εκεί δύναται η βεβαίωση παράβασης από Αστυνομικό όργανο.
 
Τώρα για αυτόφωρο ή μήνυση.. ανάλογα με τις κατευθυντήριες οδηγίες του καθ΄ύλην και κατά τόπο αρμόδιου Εισαγγελέα. Υ.Γ. όχι για την ηχομέτρηση εκεί ακολουθείται η αυτόφωρη διαδικασία..
 

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 5 ώρες 15 λεπτά
Veteran
Εγγραφή από: 29/06/2016 - 18:15
Δημοσιεύσεις: 5
Βαθμοί: 447
https://www.eisap.gr/sites
Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 1ημέρα 14 ώρες
Review Team
Εγγραφή από: 25/10/2014 - 21:22
Δημοσιεύσεις: 37
Βαθμοί: 117
Χρήση Ηχόμετρου Σε Κ.Υ.Ε.

Ομίως και για αυτό το θέμα..
Να είσαι καλά!! 

Σε σύνδεση τώρα

Είναι εδώ αυτή τη στιγμή 1 χρήστης.