ψυχαγωγικα τεχνικα παιγνια

2 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 3 μήνες 1 εβδομάδα
Elite Member
Εγγραφή από: 09/09/2014 - 14:55
Δημοσιεύσεις: 19
Βαθμοί: 34
ψυχαγωγικα τεχνικα παιγνια

καλησπερα σε ολους. υπηρετώ σε Α.Τ. αντιμετωπίζω το εξης ζήτημα:
καταστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος και συγκεκριμένα κ΄εντρο διασκέδασης της περιοχής αρμοδιότητας μας, το οποίο προσφέρει μεχρι το βράδυ καφε, έφερε πριν λιγες μερες μπιλιάρδα και τα προσφέρει στους πελάτες επί πληρωμή. στην επίσημη σελ΄δα της Επιτροπής εποπτείας και ελεγχου παιγνίων  αναφέρεται ότι για τη χρήση μπιλιάρδου δεν απαιτείται άδεια της Αρχής.
οι εωτησεις μου είναι οι  εξής:

  1. συμφωνα με την υ.δ. 96967/12 τα κέντρα διασκέδασης προσφερουν κατα κυριο λόγο οινοπνευματωδη ποτά. το γεγονός αυτο δεν αποκλείει τη δυνατότητα προσφοράς καφε, σωστά??
  2. χρειάζεται αλληγή της αδειας λειτουργίας με νέα στη  οποία να φαίνεται η χρηση των ανωτέρω παιγνίων?? επειται από γενικότερη έρενα παρατηρησα ότι οι Δήμοι στην άδεια λειτυργιας κ.υ.ε. αναφερουν τον ακριβή αριθμό των παιγνιων.
  3. αν γνωρίζει κανείς τη νομοθεσία θα την ήθελα

ευχαριστω!!!

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 7 μήνες 4 ημέρες
Review Team
Εγγραφή από: 02/01/2016 - 19:45
Δημοσιεύσεις: 0
Βαθμοί: 77
ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΝΕΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΥΓ. ΕΝΔ.

- Τα Κέντρα Διασκέδασης ανήκουν στην κατηγορία των επιχειρήσεων αναψυχής, καθώς και επιχειρήσεων προσφοράς κατά κύριο λόγο οινοπνευματωδών ποτών (άρθρο 14Β υπ΄ αριθ. Υ1γ/Γ.Π./οικ. 96967 από 08-10-2012 Απόφαση Υπουργού Υγείας - Φ.Ε.Κ. 2718 τ.Β΄), χωρίς να αποκλείεται η προσφορά ροφημάτων πάσης φύσεως. Για την εγκατάσταση και λειτουργία ψυχαγωγικών τεχνικών παιγνίων (μπιλιάρδα) δεν απαιτείται άδεια σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 25α περίπτωση αα΄ του Ν.4002/2011 (Φ.Ε.Κ. 180 τ.Α΄ 22-08-2011), καθώς και της υπ΄ αριθ. 17553/390 από 18-04-2012 (ΑΔΑ:Β4ΩΔΗ-Β20) Ερμηνευτικής Εγκυκλίου του Υπουργείου Οικονομικών/Γενικής Διεύθυνσης Οικονομικής Πολιτικής. Σε περίπτωση προσθήκης νέας δραστηριότητας εντός αδειοδοτημένου καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος, αντικαθίσταται η άδεια λειτουργίας του καταστήματος με νέα, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 3 της υπ΄ αριθ. ΔΙΑΔΠ/Φ.Α. 2.1/31600 από 20-11-2013 Κ.Υ.Α. (Φ.Ε.Κ. 3106  τ.Β΄ 09-12-2013). Τέλος, είναι αυτόδηλο ότι η αναγραφόμενη νομοθεσία είναι προσβάσιμη μέσω διαδυκτίου στον οποιοδήποτε.

Σε σύνδεση τώρα

Είναι εδώ αυτή τη στιγμή 2 χρήστες.