ΣΥΝΤΑΞΗ

2 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 8 έτη 3 εβδομάδες
Εγγραφή από: 04/08/2011 - 00:07
Δημοσιεύσεις: 1
Βαθμοί: 1
ΣΥΝΤΑΞΗ

ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ 28-06-1993 ΚΑΙ ΕΧΩ 18 ΜΗΝΕΣ ΣΤΡΑΤΟ. ΠΟΤΕ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΒΓΩ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΣΙΣΩ ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ? ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ 5 ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ Η΄60 ΧΡΟΝΩΝ. ΜΕ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΘΑ ΕΙΜΑΙ 59 ΧΡΟΝΩΝ (ΗΜ. ΓΕΝ. 20-05-1969). ΕΑΝ ΒΓΩ ΣΤΑ 60 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΣΥΝΤΑΞΗ Η ΟΧΙ¨?

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 5 έτη 6 μήνες
Veteran
Εγγραφή από: 28/11/2009 - 08:07
Δημοσιεύσεις: 33
Βαθμοί: 465
Απ: ΣΥΝΤΑΞΗ

[quote]ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ 28-06-1993 ΚΑΙ ΕΧΩ 18 ΜΗΝΕΣ ΣΤΡΑΤΟ. ΠΟΤΕ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΒΓΩ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ?[/quote]

Άρα θεμελιώνεις συνταξιοδοτικό δικαίωμα (συμπλήρωση 24 ½ ετών συντάξιμης υπηρεσίας) μετά το 2015 οπότε για σένα ισχύουν οι διατάξεις του [url=http://www.policenet.gr/portal/com_downloads/astunomia--suntaksiodotika-... - Μεταρρύθμιση Συνταξιοδοτικού Συστήματος του Δημοσίου και συναφείς διατάξεις[/url].

Οπότε σύμφωνα με το Άρθρο 20 παρ.4, N.3865/2010) :
4. Για τα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων, των Σωμάτων Ασφαλείας και του Πυροσβεστικού Σώματος που δεν υπάγονται στις διατάξεις των παραγράφων 1 και 2 και θεμελιώνουν δικαίωμα σύνταξης από 1.1.2015 και μετά, δικαιούνται σύνταξη, εφόσον έχουν συμπληρώσει το εξηκοστό (60ό) έτος της ηλικίας τους ή σαράντα (40) έτη συντάξιμης υπηρεσίας, στα οποία συνυπολογίζονται αθροιστικά:
α. Ο χρόνος πραγματικής συντάξιμης υπηρεσίας, όπως αυτός προσδιορίζεται στις διατάξεις του Κώδικα Πολιτικών και Στρατιωτικών Συντάξεων (π.δ. 169/2007), όπως ισχύει σήμερα.
β. Ο χρόνος συντάξιμης υπηρεσίας που λογίζεται αυξημένος στο διπλάσιο ή τριπλάσιο μέχρι πέντε (5) έτη, όπως προσδιορίζεται στο άρθρο 40 του Κώδικα Πολιτικών και Στρατιωτικών Συντάξεων (π.δ. 169/2007), όπως ισχύει σήμερα.
γ. Ο χρόνος διαδοχικής ασφάλισης που αναγνωρίζεται ως συντάξιμος σύμφωνα με την παράγραφο 10 του άρθρου 4 του νόμου αυτού.

1993+40 (έτη συντάξιμα)=2033
Αν αναγνωρίσεις τα πέντε μάχιμα 2033-5=2028
Αφαιρείς τον χρόνο του στρατού σου, αφού τον εξαγοράσεις = 2026 (περίπου)
Ο υπολογισμός της σύνταξή σου θα γίνει σύμφωνα με τα άρθρα 3 και 4 του N.3865/2010 (Βασική σύνταξη+αναλογικό ποσό σύνταξης που υπολογίζεται για κάθε πλήρες έτος ασφάλισης, με βάση ποσοστά επί των συντάξιμων αποδοχών)

Για να σου λυθούν όλες οι απορίες δες τα VIDEO [url=http://www.policenet.gr/portal/arthra-dimosieymata/2011/16062011-7.html]εδώ[/url] απαντήσεις, από τα πλέον επίσημα πρόσωπα για τα ασφαλιστικά-συνταξιοδοτικά.
Αποσπάσματα Ομιλίας του Προέδρου της ΠΟΑΣΥ κ.Χρ.Φωτόπουλου
Αποσπάσματα Ομιλίας του Νομικός Σύμβουλος ΠΟΑΣΥ κ. ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑΣ Χαρ.

[edit time=1312666666]manager[/edit]

Σε σύνδεση τώρα

Είναι εδώ αυτή τη στιγμή 2 χρήστες.