ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

14 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 7 έτη 6 μήνες
Member
Εγγραφή από: 14/08/2011 - 09:13
Δημοσιεύσεις: 3
Βαθμοί: 11
ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ. ,ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΠΟΙΟΥ ΣΘΝΑΔΕΛΦΟΥ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ Η ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΤΟΥ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΙ? ΣΤΟ ΑΕΑ Η ΣΤΗΝ Α.Δ ΤΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΑΙΤΗΘΕΙ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΑΥΤΗ Η ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΤΟΣ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΡΙΦΘΕΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 5 έτη 5 μήνες
Veteran
Εγγραφή από: 28/11/2009 - 08:07
Δημοσιεύσεις: 33
Βαθμοί: 465
Απ: ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΠΟΙΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ Η ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΤΟΥ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?

Σύμφωνα με το Άρθρο 10 του Π.Δ.100/2003 "Λοιπές περιπτώσεις" , οι επανακατατασσόμενοι, οι επανερχόμενοι καθ' οιονδήποτε τρόπο στην ενεργό Υπηρεσία, οι μετατασσόμενοι σε Υπηρεσία Γραφείου ή ειδικών καθηκόντων, καθώς και οι προσλαμβανόμενοι αστυνομικοί ειδικών καθηκόντων, τοποθετούνται με απόφαση του Υπαρχηγού της Ελληνικής Αστυνομίας, με υπηρεσιακά και κοινωνικά κριτήρια.

Στην περίπτωση αυτή η αρμόδια Διεύθυνση Προσωπικού του Αρχηγείου, στην εισήγησή της, θα λάβει υπόψη της και την επιθυμία του ενδιαφερόμενου με αίτησή του.

Αφού έχεις τοποθετηθεί με απόφαση Ανώτερου Υπηρεσιακού Οργάνου, κατά την εκτίμησή μας δεν μπορεί ένα κατώτερο όργανο να αποφασίσει σχετικά και να μεταβάλει την απόφαση αυτή.

Άρα τυχόν αίτησή σου μετάθεσης ή Απόσπασης θα πρέπει και πάλι κατά την εκτίμησή μας, να αποφασιστεί από το ίδιο Όργανο.

Η ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΤΟΣ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΡΙΦΘΕΙ?

Και με το άρθρο 6 "Περιπτώσεις τοποθετήσεων" , του Π.Δ.100/2003 έχουμε τοποθέτηση πλέον του αστυνομικού σε υπηρεσία εκτός οργανικών θέσεων.

Κάθε απόφαση Διοικητικού Οργάνου από την στιγμή που θα σου κοινοποιηθεί επίσημα με αποδεικτικό έχεις προθεσμία πέντε ημερών, αν δεν ορίζεται διαφορετικά από τον Νόμο να κάνεις προσφυγή και να την προσβάλεις. Επίσης Κάθε Απόφαση Διοικητικού Οργάνου μπορεί να προσβληθεί στα αρμόδια Διοικητικά Δικαστήρια με σχετική αίτηση αναστολής εκτέλεσης αυτής.

Δες επίσης και αυτή τη δημοσίευση στο ίδιο forum: [url=http://www.policenet.gr/portal/eforum/forum-astynomikos-astynomia/28.html]Υπηρεσία Γραφείου : Νομικό Πλαίσιο διαδικασίας Τοποθετήσεων Αστυνομικών.[/url]

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να απευθυνθείς με αίτησή σου ιεραρχικά στην υπηρεσία σου προκειμένου να σου δοθούν επίσημες απαντήσεις ή στο συνδικαλιστικό σου με απαντήσεις από Νομικούς συμβούλους που διαθέτουν.

manager

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 7 έτη 6 μήνες
Member
Εγγραφή από: 14/08/2011 - 09:13
Δημοσιεύσεις: 3
Βαθμοί: 11
Απ: ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΑΣΙΚΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕ ΔΙΑΤΑΓΗ ΤΟΥ ΑΕΑ ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑΤΕ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ ΕΝΤΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΣ Η ΙΣΧΥΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΤΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ.

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 5 έτη 5 μήνες
Veteran
Εγγραφή από: 28/11/2009 - 08:07
Δημοσιεύσεις: 33
Βαθμοί: 465
Απ: ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

Παλαιότερα η μετάθεσή σου απαιτούσε την έγκριση του ΑΕΑ.
Σήμερα και μόνο μετά από αίτησή σου μπορείς να μετατεθείς σε υπηρεσία της επιλογής σου εντός της ιδίας Διευθύνσεως.
Η αίτησή σου θα κριθεί από το Συμβούλιο μεταθέσεων της Α.Διευθύνσεως εντός του δεύτερου δεκαημέρου του Ιουλίου εκάστου έτους.

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 7 έτη 2 μήνες
Member
Εγγραφή από: 08/08/2011 - 15:58
Δημοσιεύσεις: 0
Βαθμοί: 3
ΕΡΩΤΗΣΗ

[b]Σύμφωνα με το προαναφερόμενα δηλαδή, σε περίπτωση που ήδη βρίσκεσαι σε κατάσταση υπηρεσίας γραφείου
και μετά την επανεξέταση σου επανέλθεις σε κατάσταση μάχιμης υπηρεσίας, τοποθετείσαι ως μάχιμος με βάση αντικειμενικά κριτήρια???[/b]

[i][/i]

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 5 έτη 5 μήνες
Veteran
Εγγραφή από: 28/11/2009 - 08:07
Δημοσιεύσεις: 33
Βαθμοί: 465
Απ: ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

Σύμφωνα με το Άρθρο 10 του Π.Δ.100/2003 "Λοιπές περιπτώσεις" , οι επανακατατασσόμενοι, οι επανερχόμενοι καθ' οιονδήποτε τρόπο στην ενεργό Υπηρεσία, οι μετατασσόμενοι σε Υπηρεσία Γραφείου ή ειδικών καθηκόντων, καθώς και οι προσλαμβανόμενοι αστυνομικοί ειδικών καθηκόντων, τοποθετούνται με απόφαση του Υπαρχηγού της Ελληνικής Αστυνομίας, με υπηρεσιακά και κοινωνικά κριτήρια.

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 7 έτη 2 μήνες
Member
Εγγραφή από: 08/08/2011 - 15:58
Δημοσιεύσεις: 0
Βαθμοί: 3
ΕΡΩΤΗΣΗ

[b][/b][b][/b]Ωραία, αν κάποιος λοιπόν έχει τοποθετηθεί (μετά τον χαρακτηρισμό του σε κατάσταση υπηρεσίας γραφείου ) στον τόπο συμφερόντων του, μετά την επανεξέταση (και σε περίπτωση που τον κρίνουν κατάλληλο για μάχιμο) θα τοποθετηθεί εκ νέου πάλι στον τόπο συμφερόντων του η θα τον φάει η μαρμάγκα?

[b][/b][i][/i][b][/b]

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 8 μήνες 2 εβδομάδες
Review Team
Εγγραφή από: 06/05/2011 - 09:46
Δημοσιεύσεις: 0
Βαθμοί: 86
Απ: ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

Όποιος από κατάσταση μάχιμου, λόγω τραυματισμού ή άλλου ιατρικού λόγου, μετατάσεται σε κατάσταση υπηρεσίας γραφείου, μπορεί να μετατίθεται σε όποια υπηρεσία επιθυμεί άσχετα εάν σε αυτή δεν υπάρχουν κενές οργανικές θέσεις. Στην περίπτωση που οι οργανικές θέσεις είναι πλήρης, μετατίθεται καθ' υπέρβαση και όταν αδειάσει θέση τότε την καταλαμβάνει. Επίσης σε κάθε υπηρεσία δεν υπάρχουν ξεχωριστές οργανικές θέσεις γι' αυτούς που τελούν σε κατάσταση υπηρεσίας γραφείου.

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 7 έτη 2 μήνες
Member
Εγγραφή από: 08/08/2011 - 15:58
Δημοσιεύσεις: 0
Βαθμοί: 3
Απ: ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

"Επίσης σύμφωνα με το Άρθρο 10 του Π.Δ.100/2003 "Λοιπές περιπτώσεις" , οι επανακατατασσόμενοι, οι επανερχόμενοι καθ' οιονδήποτε τρόπο στην ενεργό Υπηρεσία, οι μετατασσόμενοι σε Υπηρεσία Γραφείου ή ειδικών καθηκόντων, καθώς και οι προσλαμβανόμενοι αστυνομικοί ειδικών καθηκόντων, τοποθετούνται με απόφαση του Υπαρχηγού της Ελληνικής Αστυνομίας, με υπηρεσιακά και κοινωνικά κριτήρια."
Αν υπηρετείς σε κατάσταση υπηρεσίας γραφείου και επανέλθεις στην μάχιμη υπηρεσία τοποθετείσαι εκτός οργανικών;
Εξαιρείσαι από τα αντικειμενικά κριτήρια ;
Λαμβάνεται υπόψη η αίτησή σου;

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 2 εβδομάδες 4 ημέρες
Member
Εγγραφή από: 01/05/2011 - 19:29
Δημοσιεύσεις: 3
Βαθμοί: 15
Απ: ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

Νομίζω ότι θα πρέπει να υπάρχει "θέση Υπηρεσίας Γραφείου" για να μετατεθείς εκεί.
Στο έγγραφο το οποίο σε θέτει σε υπηρεσία γραφείου αναφέρονται ακριβώς τα καθήκοντα τα οποία πρέπει να εκτελείς ...αν στην υπηρεσία που επιθυμείς να πάς δέν εκτελούνται τα ναγραφόμενα καθήκοντα που μπορείς να εκτελέσεις δέν μπορείς να μετατεθείς , λίγο σπάνιο βέβαια διότι συνήθως υπάρχουν....

Εικόνα mpaladoros
Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 11 μήνες 1 εβδομάδα
Member
Εγγραφή από: 28/11/2013 - 19:57
Δημοσιεύσεις: 0
Βαθμοί: 5
Είμαι σε υπηρεσία γραφείου,η

Είμαι σε υπηρεσία γραφείου,η τοποθέτησή μου δεν έγινε από το Αρχηγείο για συγκεκριμένη υπηρεσία,αλλά σε επίπεδο διεύθυνσης...μήπως γνωρίζει κάποιος γιατί έγινε αυτό?

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 2 έτη 10 μήνες
Εγγραφή από: 30/09/2015 - 21:34
Δημοσιεύσεις: 0
Βαθμοί: 1
Υπηρεσία γραφείου.

Μετά από πόσο καιρό περίπου, αφού πρώτα δηλώσεις που επιθυμείς να τοποθετηθείς, έρχεται η μετάθεσή σου για την νέα υπηρεσία από την Δ.Α.Π/Α.Ε.Α.;

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 1 έτος 3 μήνες
Member
Εγγραφή από: 22/07/2012 - 17:52
Δημοσιεύσεις: 1
Βαθμοί: 2
Για τους εν υπηρεσία γραφείου

Για τους εν υπηρεσία γραφείου συναδέλφους, ισχύουν ακριβώς τα ίδια με τους υπόλοιπους που είναι εν ενεργεία. Κάθε τρία χρόνια δικαιούσαι μετάθεση όπου θες εκτός διευθύνσεως και κάθε δύο χρόνια εντός διεύθυνσεως. Τώρα με λίγη βοήθεια εκ άνωθεν μετακινήσε και νωρίτερα...

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 1 εβδομάδα 14 ώρες
Εγγραφή από: 06/05/2016 - 15:16
Δημοσιεύσεις: 0
Βαθμοί: 1
Υπηρεσια Γραφειου

Εαν καποιος βρισκεται σε υπηρεσια γραφειου θεωρειται κατωτερος σε σχεση με καποιον ομοιοβαθμο που ειναι μαχιμος;αν ναι σε περιπτωση γαμου ο μαχιμος τραβαει τον τελουντα υπηρεσια γραφειου;

Σε σύνδεση τώρα

Είναι εδώ αυτή τη στιγμή 0 χρήστες.