Ιεραρχία - Αρχαιότητα

9 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 6 έτη 9 μήνες
Εγγραφή από: 07/03/2012 - 17:08
Δημοσιεύσεις: 1
Βαθμοί: 1
Ιεραρχία - Αρχαιότητα

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι το οποίο φαντάζει αυτονόητο αλλά δημιουργεί σοβαρά προβλήματα κατά την εκτέλεση των καθηκόντων μας.
Με το Ν.3686/2008 καθορίστηκε η περαιτέρω εξέλιξη των αστυφυλάκων - ανακριτικών υπαλλήλων με την προαγωγή τους στους βαθμούς του Υπαρχιφύλακα - Αρχιφύλακα - Ανθυπαστυνόμου. Με βάση αυτό το Νόμο, οι Υπ/κες - Αρχ/κες - Ανθ/μοι που προέρχονται από Αστυφύλακες (Α.Υ.) κατέχουν οργανική θέση Αστ/κα, με τους μεν Υπ/κες - Αρχ/κες να εκτελούν καθήκοντα Αστ/κα, τους δε Ανθ/μους καθήκοντα του βαθμού τους.
Η ερώτησή μου αφορά το εξής: Με το Νόμο αυτό καθορίζεται τι είδους οργανική θέση κατέχεται αλλά και τι είδους καθήκοντα ασκούνται. Ποια είναι όμως η θέση τους όσον αφορά την ιεραρχία και το βαθμό αρχαιότητας σε σχέση με αστυνομικούς, μη ανακριτικούς υπαλλήλους, που προάγονται στους βαθμούς του Υπ/κα - Αρχ/κα; ;)

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 7 έτη 2 εβδομάδες
Member
Εγγραφή από: 26/02/2012 - 11:01
Δημοσιεύσεις: 0
Βαθμοί: 6
Απ: Ιεραρχία - Αρχαιότητα

Ενας αρχιφυλακας(Α.Υ) που εχει π.χ 17 χρονια υπηρεσιας και πηρε το βαθμο με τα χρονια υπηρεσιας και ενας αρχιφυλακας με εξετασεις (ο ενας να το πω απλα με 3 σαρδελες ο αλλος με 4, Α.Υ και οι 2) αλλα με 10 χρονια υπηρεσιας ,ποιος ειναι αρχαιοτερος?Λογικα ο δευτερος..

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 11 μήνες 1 εβδομάδα
Member
Εγγραφή από: 11/10/2011 - 14:39
Δημοσιεύσεις: 2
Βαθμοί: 21
Απ: Ιεραρχία - Αρχαιότητα

πάντα ο ανακριτικός συνάδελφε είναι αρχαιότερος μεταξύ ομοιοβάθμων (μην μπερδευτείς όμως ένας υπαρχ/κας μη ανακριτικός είναι αρχαιότερος από έναν αστ/κα ανακριτικό). Αρχαιότερος όλων ο αρχιφύλακας της σχολής αρχιφυλάκων,μετά ο αρχιφύλακας Α.Υ. τελευταίος ο βητάς κ ας βγαίνει στην σύνταξη χθες!!!!!

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 1 έτος 3 μήνες
Hero
Εγγραφή από: 02/05/2011 - 15:48
Δημοσιεύσεις: 5
Βαθμοί: 159
Απ: Ιεραρχία - Αρχαιότητα

Συνάδελφε στο άρθρο 3 αναφέρει ότι ο ανακριτικός είναι πάντοτε αρχαιότερος του ομοιόβαθμου μη ανακριτικού.

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 3 έτη 4 μήνες
Member
Εγγραφή από: 29/06/2011 - 22:47
Δημοσιεύσεις: 7
Βαθμοί: 29
Απ: Ιεραρχία - Αρχαιότητα

Χμμμ...Εδώ ρε παιδιά μπερδεύτικα και εγώ και ψάχνω να δω σε ποιο Π.Δ. το αναφέρει αυτό που λέτε...Στο Ν.3686/2008 αναφέρει μέσα ρητά ότι μεταξύ ομοιοβάθμων αρχαιότερος είναι αυτός που έχει περισσότερα χρόνια στον βαθμό (όχι χρόνια υπηρεσίας αλλά χρόνια κτίσης του βαθμού) αλλά ανάμεσα σε 2 ομοιόβαθμους οι οποίοι είναι ανακριτικός και μή πάντα αρχαιότερος είναι ο ανακριτικός υπάλληλος.... Σε περίπτωση που και οι 2 είναι ανακριτικοί υπάλληλοι π.χ. Αρχιφύλακες και ο ένας έχει γίνει με τα χρόνια (3 σαρδέλες) και έχει 3 χρόνια στον βαθμό και ο άλλος με εξετάσεις νεοπραχθέν (4 σαρδέλες) δλδ κατέχει οργανική θέση βαθμοφόρου ποιος είναι αρχαιότερος ; Ρωτάω γιατί στο βαθμολόγιο δεν το διευκρινίζει...

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 2 έτη 4 μήνες
Hero
Εγγραφή από: 26/10/2011 - 14:06
Δημοσιεύσεις: 4
Βαθμοί: 132
Απ: Απ: Ιεραρχία - Αρχαιότητα

[quote name=oasisAthens date=2012-10-04]Χμμμ...Εδώ ρε παιδιά μπερδεύτικα και εγώ και ψάχνω να δω σε ποιο Π.Δ. το αναφέρει αυτό που λέτε...Στο Ν.3686/2008 αναφέρει μέσα ρητά ότι μεταξύ ομοιοβάθμων αρχαιότερος είναι αυτός που έχει περισσότερα χρόνια στον βαθμό (όχι χρόνια υπηρεσίας αλλά χρόνια κτίσης του βαθμού) αλλά ανάμεσα σε 2 ομοιόβαθμους οι οποίοι είναι ανακριτικός και μή πάντα αρχαιότερος είναι ο ανακριτικός υπάλληλος.... Σε περίπτωση που και οι 2 είναι ανακριτικοί υπάλληλοι π.χ. Αρχιφύλακες και ο ένας έχει γίνει με τα χρόνια (3 σαρδέλες) και έχει 3 χρόνια στον βαθμό και ο άλλος με εξετάσεις νεοπραχθέν (4 σαρδέλες) δλδ κατέχει οργανική θέση βαθμοφόρου ποιος είναι αρχαιότερος ; Ρωτάω γιατί στο βαθμολόγιο δεν το διευκρινίζει...[/quote]

Δε μπορώ να καταλάβω που μπερδεύεσαι... ο βαθμοφόρος Αρχιφύλακας με εξετάσεις είναι ΠΑΝΤΑ ιεραρχικά ανώτερος του Αρχιφύλακα (ανακριτικού και μη). Ο μεν πρώτος έχει οργανική θέση βαθμοφόρου, ο δε δεύτερος οργανική θέση αστυφύλακα... Τα καθήκοντα τους είναι διαφορετικά... Το βαθμολόγιο περιμένεις να σου διευκρινίσει τα αυτονόητα, ότι δηλαδή ο βαθμοφόρος είναι ανώτερος του αστυφύλακα; Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με αρχαιότητα μεταξύ ομοιοβάθμων αλλά με διαφορετικούς βαθμούς... Ένα λινκ που θα λύσει όλες τις απορίες:

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=67&...

[edit time=1349334654]krypteia[/edit]

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 9 μήνες 1 εβδομάδα
Εγγραφή από: 31/10/2011 - 08:59
Δημοσιεύσεις: 0
Βαθμοί: 1
Απ: Ιεραρχία - Αρχαιότητα

Επίσης για να συμπληρωθεί σωστά η ιεραρχία κάτω από τον Υπαστυνόμο Α΄ βρίσκεται πάντα ο Υπαστυνόμος Α΄ του Ν.3686/2008 και κάτω από τον βαθμό του Υπαστυνόμου Β΄ βρίσκεται πάντα ο Υπαστυνόμος Β΄του Ν.3686/2008.

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 5 μήνες 6 ημέρες
Hero
Εγγραφή από: 09/07/2011 - 13:02
Δημοσιεύσεις: 0
Βαθμοί: 140
Απ: Ιεραρχία - Αρχαιότητα

ΤΟ ΑΡΘΡΟ 3 Ν.3686/2008 ΤΑ ΟΡΙΖΕΙ ΑΥΤΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΟΜΟΙΟΒΑΘΜΩΝ: 1) ΑΡΧ/ΚΩΝ ΜΕ 3 ΣΑΡΔΕΛΕΣ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧ/ΚΩΝ 2 ΣΑΡΔΕΛΕΣ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΣΠΙΔΙΟ, ΔΗΛΑΔΗ Ο ΑΝΑΚΡΙΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ, ΕΝΩ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΑΡΧ/ΚΑΣ ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΡΟΑΓΩΓΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ,ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΕΙ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΑΝΘ/ΜΟΥ - ΑΡΧ/ΚΑ, ΕΧΕΙ 4 ΣΑΡΔΕΛΕΣ ΜΕ ΑΣΠΙΔΙΟ, ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΣ. 2) ΥΠΑΣΤΥΝΟΜΩΝ Β' ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΟΙ ΤΗΣ ΣΑΕΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΕΜΑ, ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΥΠΑΣΤΥΝΟΜΩΝ Β' ΠΟΥ ΠΡΟΑΓΟΝΤΑΙ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 7 Ν. 3686/2008, ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΑΝΘΜΟΥΣ ΜΕ 26ΕΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ. 3) ΥΠΑΣΤΥΝΟΜΩΝ Α' ΙΣΧΥΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΥΠΟΨΗ ΣΑΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Ο ΥΠΑΣΤΥΝΟΜΟΣ Β' ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 7, ΠΡΟΑΧΘΕΙ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ 3 ΕΤΗ ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΣΤΕΙ ΥΠΑΣΤΥΝΟΜΟΣ Α', ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΑΣΤΥΝΟΜΟΥΣ Β' ΤΗΣ ΣΑΕΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΕΜΑ, ΕΝΩ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟΙ ΗΤΑΝ ΑΡΧΕΙΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ, ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ ΥΠΑΣΤΥΝΟΜΟΣ Α'. 4) ΜΕΤΑΞΥ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΑΥΤΟΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΑΝ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΟΥ ΕΤΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΟΙ ΤΗΣ ΣΑΕΑ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΤΟΥ ΤΕΜΑ. 5) ΜΕΤΑΞΥ ΕΙΔΙΚΩΝ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ ΟΜΟΙΟΒΑΘΜΩΝ ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΟΙ ΓΕΝΙΚΩΝ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ.

Offline
Τελευταία Επίσκεψη: Πριν από 1 έτος 4 εβδομάδες
Member
Εγγραφή από: 24/09/2013 - 09:58
Δημοσιεύσεις: 0
Βαθμοί: 1
Αρχαιοτητα

Συμφωνα με το Π.Δ. 69/2019 πλεον κατι τετοιο δεν ισχυει. Απο οτι καταλαβαινω οι Υπαστυνομοι Β΄ εξομοιωνονται με αυτους των ΤΕΜΑ. Ητοι, Υπαστυνομος Β΄ με 2 χρονια στο βαθμο ειναι ανωτερος απο Υπαστυνομο Β΄ απο ΤΕΜΑ με ενα χρονο στο βαθμο.

Σε σύνδεση τώρα

Είναι εδώ αυτή τη στιγμή 3 χρήστες.