Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by pakos on Δευ, 07/06/2020 - 17:37

Κύριες και κύριοι συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω υποβάλει στην Υπηρεσία μου μία αναφορά - αίτηση από την 11-05-2020 με την οποία επιθυμώ να μου χορηγηθεί αντίγραφο μίας παλαιότερης αναφοράς μου και αριθμός πρωτοκόλλου των δύο αναφορών μου. Μέχρι και σήμερα αρνούνται να μου χορηγήσουν τα ανωτέρω. Ερωτώ:

1) Είναι υποχρέωμενη η Υπηρεσία να μου απαντήσει εντός είκοσι ημερών, όπως προβλέπεται για τα αιτήματα των πολιτών, ή έχουν τη δυνατότητα να μου απαντήσουν εντός εξήντα ημερών όπως προβλέπεται από το άρθρο 4 του Ν.2690/99 "Κύρωση του κώδικα Διοικτικής Διαδικασίας";

2) Σε περίπτωση που δεν μου απαντήσουν μετά την παρέλευση των εξήντα ημερών πως μπορώ να ενεργήσω.

Σημειωτέον ότι και τις δύο αναφορές μου τις παρέδωσα προσωπικά στο Διοικητή της Υπηρεσίας μου και δεν μου υπέγραψε ο ίδιος ή κάποιος από τη Γραμματεία ότι τις παρέλαβαν.

Σας ευχαριστώ πολύ

Greek

Υποβλήθηκε από pt1997. Ημερομηνία: Τρί, 07/07/2020 - 15:57 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Κακώς συνάδελφε, έπρεπε να απαιτήσεις από την Γραμματεία σου, την στιγμή της κατάθεσης και των δύο αναφορών σου, να σου χορηγήσουν πρωτοκολλημένο αντίγραφο της αναφοράς σου. Δυστυχώς τώρα νομίζω ότι την πάτησες και μην περιμένεις κάποια απάντηση, διότι δεν προκύπτει από πουθενά εγγράφως ότι κατέθεσες τις αναφορές σου στην Υπηρεσία σου και κάλλιστα μπορεί ο προιστάμενός σου να το παίξει τρελίτσα και να ισχυριστει ότι δεν κατατέθηκε κάποια αναφορά σου, αφού δεν προκύπτει εγγράφως, από το αρχείο της Υπηρεσίας σου, είναι ο λόγος σου ενάντια στον δικό του και για μάντεψε ποιανου ο λόγος θα υπερισχύσει ?</p>

Υποβλήθηκε από spirosgiapros. Ημερομηνία: Παρ, 07/10/2020 - 08:14 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Οι προθεσμίες που αναγράφεις δεν ισχύουν.</p>
<p>Η παρέλευση της προθεσμίας για ενέργεια υπολογίζεται με βάση την ημερομηνία που αποδεικνύεται ότι εισήλθε η υπόθεση στα χέρια της υπηρεσίας, δηλαδλη με βαση την ημερομηνία πρωτοκόλλησης (η οποία δεν υπάρχει).</p>
<p>Αν τις αναφορες τις εδωσες στον Διοικητη σου τοτε ΔΕΝ τς εχεις καταθεσει στην υπηρεσια σου οποτε ΔΕΝ εχει υποχρεωσει να σου δωσει κατι που ''δεν εχει''.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Λύση α. Ξαναυποβαλλεις τις αναφορές ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ και ζητάς βεβαίωση πρωτοκόλλησης</p>
<p>Λύση β. εισαγγελική παραγγελία χορηγησης αντιγράφων</p>

Policenet.gr © | 2024 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis