Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by VANZEL on Σάβ, 04/22/2017 - 11:19

θα ηθελα να μοιραστώ εναν προβληματισμό μου ως προς την διαδικασία της προκαταρκτικής εξέτασης κατόπιν παραγγελίας κ. Εισαγγελέα Πρωτοδικών. Ως γνωστόν κατά την προκαταρκτική εξέταση ενεργούμε βάση των διατασσομένων ενεργειών που μας παραγγέλνει ο αρμόδιος Εισαγγελέας. Συνήθως μας ζητάει είτε να εξακριβώσουμε τα πλήρη στοιχεία ταυτότητας του εγακλουμένου και εν συνεχεία να λάβουμε ανωμοτί εξηγήσεις, είτε να λάβουμε μαρτυρικές καταθέσεις των παθόντων, κτλ. Θέλω να ρωτήσω όταν κατά την διάρκεια μιας ένορκης εξέτασης μάρτυρα που διατάσσει ο Εισαγγελέας διαπιστώσουμε ότι ο μάρτυρας κατά την εξέταση διαπράττει ψευδορκία κατά παράβαση του άρθρου 224 του Π.Κ. ή ψευδή ανωμοτί κατάθεση του άρθρου 225 του Π.Κ. πως ενεργούμε; Διακόπτουμε την κατάθεση και παίρνουμε απολογία κατηγορουμένου σχηματίζοντας δικογραφία στα πλαίσια του αυτοφώρου; Διακόπτουμε την κατάθεση και παίρνουμε έκθεση εξέτασης χωρίς όρκο στα πλαίσια του άρθρου 31 παρ.2 του Κ.Π.Δ.;

Greek

Υποβλήθηκε από billkiak. Ημερομηνία: Τρί, 04/25/2017 - 13:59 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Κατα την άποψη μου όταν καλείς κάποιον για κατάθεση η αυτό είναι κατηγορούμενος είτε μάρτυρας....πρέπει να του έχεις ανακοινώσει τα δικαιώματα του καθώς και τις συνέπειες αυτών σε περιπτώσεις όπως ψευδής καταμύνηση, ψευδορκία κλπ κλπ.....Πρέπει κατα την άποψη μου να αφήσεις να γίνει η κατάθεση....να την αναγνώσει και κατόπιν τουτου να την προσυπογράψει.....αν τώρα έχουμε κάποια απο τα ανωτέρω αδικήματα....είναι πλέον τετελεσμένο και η απόδειξη αυτού είναι η ίδια η κατάθεση του.....ενημέρωνεις τον εισαγγελέα κατα πεπραγμένα οτι ο ταδε ήρθε μου κατέθεση αυτα κλπ κλπ και έχεις διαπιστώσει παράβαση των τάδε αρθρων και αντιστοιχα θα σε ενημερώσει είτε για την ακολουθια της αυτόφωτης διαδικασίας η θα αφεθεί ελεύθερος με τακτικη δικάσιμο.....Πάντως η μόνη απόδειξη που έχεις για παραβαση αυτών των άρθρων είναι μόνο η κατάθεση και εφόσον την αναγνώσει και την υπογράψει....και θα έρθει σε αντιστοιχία με αλλη μαρτυρική κατάθεση η με καποιο άλλο μέσο ώστε να αποδειχθεί η ψευδορκία η ψευδης ανωμοτι κατάθεση..Απόπειρα ψευδορκίας η ψευδής ανωμοτι κατάθεση θα παει μονο με δική σου καταθεση και συν ακομη ενός συναδέλφου....Για τα ανωτέρω ειναι άποψη μου παντα και παρακαλω να με διορθώσετε αν κάνω λαθος.....</p>

Policenet.gr © | 2024 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis